5 zásadních otázek při koupi poznávacího zájezdu
Nejsou to určitě všechny otázky a ani odpovědi na ně nejsou zárukou bezvadného zážitku na koupeném zájezdu. Ale pamatujte při výběru na ně, řiďte se selským rozumem a svým pocitem. Pak už je zapotřebí jen trocha štěstí…
1. Kdo je pořadatelem zájezdu?
Ani dnes není ještě všeobecně známé, že zájezd Vám může prodat někdo jiný, než kdo za něj odpovídá. Zjednodušeně, na trhu působí jednak cestovní kanceláře, které zájezdy pořádají a odpovídají za jejich úroveň a zajištění služeb. Pak na trhu působí cestovní agentury, které tyto zájezdy prodávají. Na tom není nic špatného, naopak to může mít své výhody (celý článek cestovní kancelář versus cestovní agentura). V každém případě byste ale měli vědět, jaká cestovní kancelář zájezd pořádá – tedy je garantem služeb a rozhoduje o veškerých záležitostech týkajících se zájezdu.
2. Co všechno cena zahrnuje?
Popis služeb zahrnutých v ceně zájezdu se mezi jednotlivými cestovními kancelářemi poměrně liší a ne vždy je bohatý na přesnější informace. Např. položka „3× ubytování“ u poznávacích zájezdů má až nepředstavitelný rozptyl. Je dobré v takovém případě znát alespoň kategorii ubytování, případně jeho přibližnou polohu. Dále je dobré rozlišovat pojmy „delegát“ a „průvodce“. Průvodce byste měli potkat spíše na poznávacích zájezdech, měl by Vám podávat výklad a v podstatě Vás během dne téměř stále doprovázet. Delegát působí na pobytových zájezdech, ale občas se objeví i u poznávacích zájezdů (převážně leteckých a na pár dnů) a v takovém případě od něj výklad očekávat nemůžete. Spíše Vám pomůže s ubytováním a řešením nečekaných událostí. A do třetice je dobré se u leteckých zájezdů zajímat o předpokládaný letový řád, zvláště u kratších zájezdů. On třídenní Londýn letecky, kdy přiletíte první den večer a odlétáte třetí den ráno, není až tak skvělý.
3. Mám dostatečné cestovní pojištění?
Zajištění zdravotní péče v zahraničí je prvořadý předpoklad pro klidné cestování. Proto na cestovní pojištění nezapomínejte, člověk nikdy neví, co se může stát, i když se to nejspíš nestane:) Dnes už je běžné pojištění ke kreditním kartám, je ale dobré ověřit si, že se vztahuje na příslušnou destinaci a zahrnuje vše potřebné a s dostatečnými limity. Speciálně je dobré zvážit pojištění storna zájezdu, které často u kreditních karet nebývá. Přitom Vám může ušetřit spoustu peněz, pokud byste museli zájezd rušit (podrobněji o pojištění storna zájezdu). Položka za pojištění nebývá zpravidla nijak zásadní a tak doporučujeme raději pojištění připlatit.
4. Kolik mě bude zájezd stát na dalších výdajích?
Zaplacením zájezdu Vaše útraty nekončí a tak je dobré si promítnout, jaká vlastně bude ta konečná částka, kterou si musíte připravit. Pokud pomineme různé příplatky typu „jednolůžkový pokoj“ nebo „fakultativní výlet“, určitě musíte počítat s útratou na místě. To bude jednak vstupné či jízdné, které Vás v turisticky zajímavých destinacích nemine a někdy může být dost vysoké. Speciálně ve světových metropolích utratíte několik tisíc, ani nevíte jak. Stejně tak musíte počítat s výdaji na stravu a občerstvení. Tam už je to dost individuální a kdo chce ušetřit, ušetří. No a pak zbývají nákupy a tam se meze nekladou:)
5. Co na zájezdu uvidím?
Z názvu „poznávací zájezd“ přirozeně vyplývá, že jedním z hlavních cílů Vašich cest by mělo být poznávání nových míst, případně návrat na již oblíbená místa. Vždy si pečlivě pročtěte obsah programu a při jakýchkoli pochybnost se neváhejte ptát tam, kde zájezd kupujete. Všímejte si příliš stručného a neurčitého popisu, ze kterého nepochopíte, co Vás čeká. Na druhou stranu i podrobný popis mnoha míst navštívených během jednoho dne nemusí být ideální. Příliš mnoho cílů v jeden den může skončit „úprkem“ z místa na místo, což už je dnes pomalu přežitý způsob poznávání.
Když to shrneme, nebojte se ptát tam, kde zájezd kupujete. A zájezd kupujte tam, kde vám na vaše otázky odpoví a dobře se o vás postarají.
Zobrazeno: 2069x