Cestovní doklady a předpisy pro cesty do Anglie
Uvádíme informace Ministerstva zahraničních věcí:
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme proto českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (stejně jako na území ostatních členských států EU) bez zvláštních omezení, a to pouze platného cestovního pasu s dobou platnosti po celou dobu pobytu.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.
V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob) a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.
Řidičský průkaz v Anglii
Český řidičský průkaz je ve Velké Británii a Severním Irsku použitelný po celou dobu pobytu v případě, že se zde zdržujete v režimu „návštěva“ (visitors). V případě tzv. „residents“, t.j. osob, zdržujících se zde dlouhodobě, platí český řidičský průkaz pouze omezenou dobu. Bližší informace lze najít na webové stránce příslušného pracoviště britského ministerstva dopravy : www.dvla.gov.uk.
Celní a devizové předpisy
Občané ČR mohou bezcelně dovážet zboží nakoupené a zdaněné v jiné zemi EU. V případě dovozu alkoholu nebo tabáku musí občan ČR prokázat, že zboží bude sloužit k jeho vlastnímu užití a že je jím dopravováno. Pod pojmem „vlastní užití“ je zahrnuta vlastní spotřeba a dary. Celní úředník zjišťuje, zda se nejedná o obchodní dovoz zejména v případech, kdy je dováženo více než: 800 kusů cigaret, 200 doutníků, 400 doutníčků, 1 kg tabáku, 110 litrů piva, 90 litrů vína, 10 litrů lihovin, 20 litrů meziproduktů.
Od 15. června 2007 občan ČR vstupující do Velké Británie ze zemí mimo EU nebo z Velké Británie do těchto zemí vystupující bude muset písemně oznámit celnímu úřadu na předepsaném formuláři dovoz a vývoz platidel, mincí bankovních směnek a šeků jakéhokoliv druhu (včetně cestovních šeků) v hodnotě 10 000 euro a více, nebo ekvivalentu této částky v jiné měně.
I nadále nebude požadováno písemně deklarovat dovoz či vývoz výše uvedených finančních prostředků pokud bude občan ČR vycestovávat z Velké Británie, nebo do ní přijíždět z jiné země EU.
Bližší informace lze nalézt na webových stránkách britské celní správy HM Revenue and Customs: www.hmrc.gov.uk
Zdroj: www.mzv.cz
Zobrazeno: 19431x