Britská kuchyně
Británie obohatila mezinárodní kuchyni především vydatnou snídaní, odpoledním čajem a chutnými moučníky. Rychlé občerstvení a jídlo „do ruky“ začaly získávat přízeň místních nejprve prostřednictvím ryby s hranolkama, sendvičů a cornwallských pirohů. Moderní britská kuchyně je poměrně rozmanitá, hlavní přísadou tradičních pokrmů jsou především hovězí a jehněčí maso či zvěřina. Coby ostrovní stát je Velká Británie přirozeně od nepaměti milovníkem ryb.
Anglická snídaně
Na Britských ostrovech se preferuje tzv. „tradiční britská snídaně“ čili „Full English breakfast“. Ta je velmi vydatná a skládá se z toastu, másla a džemu, smažených vajíček, slaniny, klobásy, opečeného rajčete, žampionů, fazolí v tomatové omáčce a malého bramboráku (tzv. hash brown). Ve Skotsku k ní tradičně patří i tzv. black puding. V hotelech bývá britská snídaně často za příplatek a v ceně bývá zahrnuta jen menší a lehčí kontinentální snídaně.
Odpolední čaj
Odpolední čaj představuje britskou tradici, dodnes často dodržovanou v domácnostech, čajovnách a grandhotelech. Podává se kolem 16. hodiny a jeho hlavní součástí je samozřejmě čaj, obvykle indický nebo cejlonský, s mlékem a cukrem podle chuti. Je možné si však dát i čínský nebo bylinkový. Prvním chodem jsou plněné sendviče, obyčejně plněné rybí pomazánkou a okurkou. Poté někdy následují koláčky s džemem a smetanou, jak je zvykem hlavně v jihozápadní Anglii, nebo máslem namazané toasty či lívance. Nakonec se podává ovocný koláč nebo piškotová bábovka s džemem, čokoládový větrník či místní specialita (např. skotské sušenky z lineckého těsta).
Fish & Chips
Tato „pochoutka“ už po desetiletí dominuje v oblasti rychlého občerstvení ve Velké Británii. Obsahuje fritovanou rybu, většinou tresku v těstíčku nebo strouhance a vždy spolu s fritovanými hranolky. „fish and chips“ se balí do papíru (dříve do novin). V dřívějších dobách se opečené těstíčko nejedlo, sloužilo jen jako obal rybího masa při jeho přípravě, které díky tomu chutnalo spíše jako uvařené v páře. Časem je lidé začali chroupat, zachutnalo jim, a začali ho jíst. K tomuto jídlu bývá někdy nabízena okurka naložená v octě a nebo naložené vejce. Obvyklou přílohou bývá sůl a různé druhy octa nebo kečup.
Pivo v Anglii
Na britských ostrovech se pivo čepuje po anglické pintě (0,56 l). Malé pivo se v hospodě objednává jako „half a pint“. Draught bitter je nejtypičtějším britským pivem. Vaří se ze sladového ječmene, chmelu, kvasnic a vody a obvykle zraje v dřevěném sudu. Jeho chuť se však liší kraj od kraje. V severní Anglii si lidé oblíbili spíše sladší mild ale, Bitter je více chmelený. Populární jsou však i lahvové nebo točené ležáky Lager nebo točený Stout – černé pivo z černého sladu.
Ale
Ale je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic Saccharomyces cerevisiae. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle, dostává sladší, plnou chuť s ovocným nádechem. U většiny ale se přidává i chmel, kvůli vyvážení sladkosti sladu a také pomáhá pivo konzervovat. Základní druhy Ale jsou Bitter a Mild. Každý pivovar v UK vaří několik druhů svého Bitteru a svého Mildu. Bitter je oproti Mild sušší a v hospodách výrazně dominuje.
Lager
Většina anglických pivovarů vaří i nějaký druh ležáku evropského střihu, který je ale anglickými pivaři považován jen za „lager, jenž se skutečným pivem nemá nic společného“, nicméně své místo na trhu si už našel.
Stout
Je velmi suché, svrchně kvašené pivo se silnou praženou chutí. Anglický Stout je oproti tomu Irskému sladší, kdysi se označoval jako „milk stout“ (mléčný stout), tento název se na nátlak Úřadu na ochranu zákazníků musel změnit na sweet stout (sladký stout), protože samozřejmě nemá s mlékem nic společného. Důležitou přísadou, která jeho chuť definuje je mléčný cukr – laktóza, a pak také pražený slad. Irský stout je hutný, výrazný a velmi tmavý.
Guinness
Je černé, těžké, krémové irské pivo. Je obecně nejznámějším představitelem pivní kategorie „stout“, skrze něj se s ním u nás seznámilo více než 99% lidí, kteří kdy stout ochutnali.
Porter
Pokud existuje něco jako typické londýnské pivo, je to právě Porter. Vznikl na přelomu 17.-18. století tak, že hostinští svým hostům namíchávali různé druhy svého piva Ale v různém poměru do jedné sklenice, aby výsledné pivo získalo na chuti, a nejoblíbenější kombinaci pak začali vařit v přilehlém hospodském pivovárku. Porter je vždy tmavý, až černý.
Více o anglickém pivě na http://www.spurs.cz
Zobrazeno: 4015x