PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Býčí zápasy

Corrida de torros neboli býčí zápasy je součástí španělského národního dědictví. Býčí zápasy jsou obětním rituálem, kdy se muži staví proti speciálně vyšlechtěnému pro arénu. Od 7. 4. 2011 je korida chráněnou památkou národní kultury.

Jak španělská korida probíhá

Korida má 3 fáze, kterým se říká tercios. V první fázi zvané tercio de varas matadorovi a jezdcům na koních s kopími pomáhají tzv. peones. Matador nosí zářivý oblek (traje de luces), barevné hedvábné šaty vyšívané zlatými flitry. Matador dráždí býka červeným pláštěm (capa). Poté pomocníci odvedou pozornost býka ke dvěma jezdcům na koních neboli pikadorům, kteří pobízejí býka kopími s ocelovými hroty a zkoušejí jeho odvahu. Kopí nepronikají hluboko, ale zásahy jsou bolestivé a spolu se ztrátou krve oslabují šíjové svaly býka. V druhé fázi, tzv. tercio de banderillas, se tři banderileři snaží zasadit býkovi do šíje krátké ozdobené oštěpy zvané banderillas. V poslední fázi, tercio de muleta, matador proti býkovi podniká řadu výpadů s muletou. Muleta je jasně červený, na jedné straně vyztužený pláštík. Mnozí lidé se mylně domnívají, že býka dráždí červená barva, ale pravdou je, že býk barvy nerozezná a dráždí ho pohyb mulety. Pak je býk zabit mečem (může být nahrazen dýkou nebo kopím) a toto zakončení se nazývá estocada. Býk může být v určitém případě ponechán naživu, když prokáže statečnost. Diváci v tomto případě mávají bílými šátky a žádají tak předsedajícího koridy, aby směl býk opustit arénu živý.

La Maestranza, Sevilla, Španělsko

Býci určeni pro koridu

Býci určení pro zápasy jsou na ranči dobře opatrování. Jedná se o druh zvláště vyšlechtěný pro zápasy (toro bravo) pro jeho agresivitu a odvahu. Mladý býk musí nejprve dovršit 4 roky, než může jít bojovat do arény. V tomto věku býk již není potřeštěné mládě, ale zároveň nemá zkušenosti pětiletého samce. Býk je chytré zvíře, které musí být pro pobavení publika rozdrážděno, ale zároveň znevýhodněno, proto jsou býkům zpilovány rohy, aby nebyly tak ostré.

Arény

Diváci při koridě sedí na sedadlech (tendidos) nebo v ložích (palcos), k nimž patří i prezidentská lóže, proti které se nalézají dveře pro matadory a jejich pomocníky (puerta de cuadrillas) a východ pro býky (arrastre de toros). Než matadoři vstoupí do arény, čekají v chodbě (callejón) za mantinely (barreras). Koně se drží v tzv. patio de caballos a býci v corrales.

Pozor, španělské mistry koridy (tzv. toreros) může urazit, pokud o nich budete mluvit jako o toreadorech. „Toreador“ totiž Španělé sami pohrdlivě říkají, když se mluví o jejich francouzských konkurentech.

La Maestranza, Sevilla, Španělsko

Zobrazeno: 2488x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY