PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Cestovní doklady a předpisy pro cesty do Litvy

Uvádíme informace zveřejněné na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky:

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Litvy bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti (občanský průkaz). Dítě musí mít k cestování vlastní cestovní pas.

V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na zastupitelský úřad ČR ve Vilniusu, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad zpravidla slouží k jednorázově cestě do ČR.

Při cestě motorovým vozidlem je vyžadován řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu a doklad o zaplaceném povinném pojištění (tzv. zelená karta).

Celní a devizové předpisy

Osoby přijíždějící do Litvy z jiného členského státu EU mají na základě platné směrnice EU právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, a to maximálně (vybrané položky):

  • 800 ks cigaret;
  • 200 ks doutníků;
  • 1 kg tabáku;
  • 10 litrů destilátů;
  • 20 litrů vermutu;
  • 90 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého);
  • 110 litrů piva.

Pozn.: Litevští celníci se kromě směrnice EU řídí i rozhodnutím ministra hospodářství ze dne 17.5.2004 č.4–200 ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je toto povolené množství převáženého zboží vyšší u vína – 100 litrů místo 90, u destilátů – 20 litrů místo 10, a u cigaret – 100 krabiček, tj. 2000 kusů místo 800 kusů.

Omezení týkající se dovozu a vývozu peněz z Litvy bylo pro občany EU zrušeno, při převážení hotovosti ve výši převyšující 10 000 EUR je nutno pouze vyplnit deklaraci o množství převážených peněz.

Další informace na stránkách litevské celní správy www.cust.lt.

zdroj: http://www.mzv.cz/…ni/duty.html

Zobrazeno: 1554x

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY