Geografie Lucemburska
Lucembursko je vnitrozemský stát v západní Evropě, který sousedí na severozápadě s Belgií, na východě s Německem a na západě s Francií. Lucemburské velkovévodství patří s rozlohou pouhých 2 586 km2 mezi nejmenší státy Evropy.
Celé území Lucemburska tvoří zvlněná Ardenská vrchovina. Severní část lucemburského velkovévodství tvoří plošina Ösling, která pokrývá zhruba 1/3 území. Jedná se o hornatou oblast na jižním okraji pohoří Ardeny a protéká jí nejdelší lucemburská řeka Sûre (Sauer). V této oblasti se vyskytují i četná rašeliniště. Jižní část, zvaná Gutland („dobrá země“), je úrodnější a po stránce klimatu příjemnější. Zdejší krajina je tvořena pískovcem a vápencem a na jihovýchodě oblasti v nížině podél řeky Mosely se dokonce pěstuje vinná réva. Nejvyšší vrchol Lucemburska je vrch Kneiff (560 m n. m.) ležící poblíž belgických hranic v pohoří Ardeny.
Lucembursko má bohatou říční síť. Mezi nejvýznamnější řeky v Lucembursku patří Mosela, Sûre, Our a Alzette. Mosela je největší lucemburská řeka, do jejíhož povodí náleží všechny menší řeky a říčky s výjimkou řeky Chiers. Mosela zároveň svým tokem tvoří přírodní hranici se sousedním Německem. Největší vodní plochou v Lucembursku je přehrada Haute-Sûre, která byla postavena v 60. letech jako zdroj pitné vody a elektrické energie.
Klima v Lucembursku je mírné a vlhké, jen na severu drsnější. V zimním období je krajina často pokryta sněhem.
Zdroj: Wikipedie
Zobrazeno: 3109x