PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Nizozemska

Nizozemsko je nížinatá země v západní Evropě ležící na pobřeží Severního moře. Na východě země sousedí s Německem a na jihu s Belgií. Rozloha Nizozemska činí 41 526 km2, přičemž zhruba ¼ území leží pod úrovní hladiny moře.

Oficiálním hlavním městem Nizozemska je Amsterdam, ale většinu funkcí hlavního města plní Den Haag, který je sídlem vlády, parlamentu i nizozemského krále. Téměř polovina obyvatel země žije v jedné z čtyř velkých aglomerací – Amsterdamu, Haagu, Rotterdamu a Utrechtu.

Povrch Nizozemska tvoří převážně nížiny. Na pobřeží Severního moře se nacházejí pro Nizozemsko typické prolákliny mělkých přílivových plošin. Na mnoha místech jsou postaveny hráze, které udržují přílivové plošiny (tzv. watty) vysušené – tyto plochy se nazývají poldery. Nejnižším bodem v Nizozemsku je Ziudplaspolder v Goudě, který se nachází 6,74 m pod úrovní moře. Východní a jižní část Nizozemska tvoří pahorkatina, jejímiž údolími protékají velké evropské řeky – Rýn a Mása. V blízkosti nizozemsko-belgicko-německé hranice se nachází pahorkatina Ardeny, kde se nachází nejvyšší vrchol Nizozemska, Vaalsberg (322,5 m n. m.). Vrch Vaalsberg je trojmezím a nachází se na samé hranici Nizozemska, Belgie a Německa (na území Nizozemska leží přibližně ¼ tohoto vrchu). V Nizozemsku je několik chráněných oblastí a 20 národních parků. K nejznámějším patří Veluwezoom a De Hoge Veluwe v provincii Gelderland a Oosterschelde v provincii Zeeland.

větrné mlýny, Nizozemsko

Území Nizozemska rozdělují na dvě části řeky Rýn a Mása (Maas). K dalším významným nizozemským vodním toků patří Waal, Šelda (Schelde) a IJssel. V severní a západní části se nachází velké množství jezer, z nichž největší a nejvýznamnější je uměle vytvořené jezero IJsselmeer s rozlohou 1 100 km2.

Nizozemsko má mírné oceánské klima s nepříliš teplými léty a mírnými zimami, klima také ovlivňuje teplý Golfský proud. Díky teplotním rozdílům mezi pevninou a mořem vane na pobřeží neustále západní vánek. Dokonce se říká, že v Nizozemsku vládne pouze 6 dní v roce bezvětří.

Zobrazeno: 3343x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY