PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Skotska

Skotsko je jednou ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Nachází se v severní části ostrova Velká Británie (zabírá 1/3 území ostrova Velká Británie). Rozloha Skotska je 78 772 km2 (podobně jako Česká republika) a má 5,1 milionu obyvatel (zhruba 10 % z celkového počtu obyvatel Spojeného království). Hlavním městem je Edinburgh, který je zároveň 2. největším městem Skotska (největším skotským městem je Glasgow). Jedinou suchozemskou hranici má s Anglií v délce 96 km, na jihozápadě je ohraničeno Severním průlivem a Irským mořem, na západě a severu Atlantským oceánem a na východě Severním mořem. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Shetlandy, Hebridy a Orkneje.

Pevninské Skotsko lze rozdělit na tři části. Southern Uplands je dlouhý hraniční pás kopců pokrytých trávou a vřesem v jižní části Skotska. Střední část Skotska se nazývá Central Lowlands. Zde je koncentrováno 80 % skotské populace a nachází se zde největší skotská města Glasgow a Edinburgh. Toto území ilustruje rozmanitost úchvatné skotské scenérie. Zalesněná údolí a řeky přecházejí v nehostinné, vřesovišti pokryté pohoří. Severní část území tvoří Scottish Highlands neboli Skotská Vysočina.

Nejvyšším pohořím je Skotská Vysočina (zvaná též Highlands), kde se nachází i nejvyšší hora Skotska a celého Spojeného království, Ben Nevis s výškou 1 344 m n. m. Highlands leží v severní a severozápadní části Skotska, je vulkanického původu a je převážně kamenitý. Na území Skotské Vysočiny se nachází mnoho horských údolí (glens) a jezer (lochs). Nádherné hory, úzká údolí, rozeklaná pobřeží a osamělé ostrovy vytvářejí typický obraz skotské krajiny.

Dunnottar Castle, Skotsko

Pobřeží Skotska je velmi členité. Ačkoli rozloha Skotska zabírá pouze 1/3 pevninské části Velké Británie, délka skotského mořského pobřeží dosahuje celých 80 % z celkové délky. To je především díky hlubokým zálivům (firn, sea loch a kyle).

Skotsko má poměrně hustou říční síť, ale řeky jsou často velmi krátké. Mezi největší řeky patří Tay (nejdelší skotská řeka – 190 km), Clyde, Tweed, Spey a Forth. V menších řekách se daří lososům, kteří jsou národní rybou Skotska. Z mnoha jezer ve Skotsku, z nichž většina je ledovcového původu, jsou největší Loch Lomond (je největším skotským jezerem z hlediska rozlohy – 71 km2), Loch Ness (rozlohou 2. největší skotské jezero a zároveň největší skotské jezero z hlediska objemu – 7,45 km3), Loch Awe (nejdelší skotské jezero – 41 km) a Loch Morar (nejhlubší skotské jezero – hloubka dosahuje až 310 m).

Klima ve Skotsku je ovlivněno Golfským proudem. V zemi panují mírné, ale vlhké zimy a chladnější léta. Počasí bývá velmi proměnlivé a nezřídka se lze v období jara nebo podzimu setkat s jasným svitem slunce, deštěm, kroupami i sněhem v jedné hodině.

Zobrazeno: 2651x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY