PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Haggis - skotské národní jídlo

Haggis je skotské národní jídlo z ovčích nebo zvěřinových vnitřností a ovesných vloček. Podává se většinou s rozmačkaným tuřínem a bramborami.

Z čeho se haggis vaří

Přestože jídlo podobné haggis existovalo patrně už za dob antiky a zmiňuje jej i Homér v Odysseově putování z Troje domů, haggis se nejvíce rozšířil na skotské vrchovině. Toto jídlo představuje totiž ideální využití vnitřností ovcí, které se rychle kazí a nelze je jinak upravit. Přestože každá rodina má svůj vlastní recept, základ pokrmu zůstává stále stejný – do ovčího žaludku, který byl přes noc naložený ve slaném nálevu, se vtlačí směs uvařených jater, srdce a plic, ovčího loje a ovesných vloček, dokořeněné a dosolené dle chuti. Žaludek je však nutné naplnit maximálně do dvou třetin, neboť ovesné vločky nabudou a mohly by obal roztrhnout. Takto připravené jídlo se pak vaří další tři až čtyři hodiny.

Díky „praktickému balení“ se haggis rychle rozšířil mezi obyvateli skotských hor, kteří si jej brali na delší cesty, např. když hnali dobytek přes údolí na trh v Edinburghu.

Narozeniny Roberta Burnse aneb haggis v hlavní roli

Středem veškerého dění se haggis stává 5. ledna, kdy hraje hlavní roli na slavnostech a večeřích po celém Skotsku. V tento den totiž celá země slaví narozeniny svého národního básníky Roberta Burnse, který roku 1787 napsal slavnou ódu na haggis, nazvanou Address to a Haggis, v níž oslavuje nejenom samotný pokrm, ale i ty, kteří jej konzumují:

Kdo haggis však je vykrmen,
ten obrům je vždy podoben,
pod jeho kroky chví se zem,
nepřítel bledne.
Jak bodlák setne hlavu všem,
když svůj meč zvedne.
(přel. J. Gruber)

U večeře se sejde celá široká rodina a za slavnostní recitace Burnsových veršů rozkrojí nejdůležitější člen společnosti ve vrcholném místě básně haggis, který pak všichni společně snědí a zapíjejí skotskou whisky.

Přestože za Burnsovy doby se jednalo o jídlo chudých, dnes najdete tento zvláštní pokrm na jídelníčku snad všech skotských restaurací. Koupit si jej můžete i v supermarketech či jako dárek v konzervách s ozdobným obalem se skotskými motivy v obchodech pro turisty.

Zobrazeno: 2586x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY