Irská kuchyně
V Irsku se obvykle snídá mezi 7. a 10. hodinou. Pravá irská snídaně je velmi vydatná a skládá se obvykle z džusu, ovesné kaše (porridge) nebo cereálií s mlékem, smažených vajíček se slaninou nebo párečkem, toastu s máslem a džemem. Samozřejmě nesmí chybět čaj a káva.
Oběd se podává mezi 12:30 a 14:30. Polední jídlo bývá většinou jen lehčí občerstvení, např. polévka nebo sendvič. Čas večeře se liší podle toho, kde se nacházíte. Na venkově a v okrajových částech měst lidé večeří už kolem 18. hodiny, zatímco ve velkých městech se večeře podává mezi 19. a 22. hodinou.
Irské polévky jsou husté a vydatné, např. zeleninová s ječmenem, masovým vývarem a smetanou nebo bramboračka s cibulí, mrkví a petrželkou. Maso je základem irské kuchyně a bývá zpravidla jednoduše upravené – hovězí se servíruje v podobě rostbífu nebo pořádného steaku servírovaný s omáčkou a sezonní zeleninou, jehněčí se objevuje ve formě kotletek nebo roštěné nebo jako hlavní ingredience irish stew (sytý pokrm z dušeného masa, brambor, mrkve a cibule, dochucený petrželkou a tymiánem). Vepřové maso je v Irsku také oblíbené a výrobky z něj jsou proslulé, např. slanina, klobásky, žebírka nebo limerská šunka. Oblíbenou sobotní večeří je dublin coddle (dušený pokrm z klobásek, slaniny, cibule, brambor a petrželky). Brambory jsou základní složkou irské stravy od 17. století a k hlavnímu chodu bývají opékané, šťouchané, česnekové nebo hranolky. Dezerty jsou podobné anglickým pudinkům – sladké, lepivé a podávané s ušlehanou smetanou nebo zmrzlinou.
Irové vypijí téměř 250 milionů litrů piva ročně, nejčastěji stoutu (silné tmavé pivo s krémovou pěnou). Zajímavým nápojem je black velvet, což je kombinace tmavého piva stout a šampaňského. Irskou klasikou mezi pivy je stout značky Guinness, který se vyrábí v Dublinu.
V Irsku se udržuje tradiční sýrařské umění. Mezi tzv. farmhouse cheeses neboli selskými sýry vyniká polotuhý plátkový sýr gubbeen nebo gigginstown. Smetanový sýr irish goat je podobný francouzskému brie a vyrábí se ze severoirského kozího mléka. Mezi další oblíbené sýry patří cashel blue, burren gold, gabriel (tradiční horský sýr), desmond nebo cais nan deise (tvrdý sýr s ořechovým aroma).
Typická irská jídla a nápoje:
- Irish stew je irské národní jídlo, které tvoří směs z brambor, jehněčího masa, cibule, petrželové nati a většinou i s karotkou.
- Coddle je hustá bramborová polévka s uzeninou, cibulí a slaninou.
- Colcannon obsahuje především bramborovou kaši a kapustu nebo bílé hlávkové zelí, které se vaří dohromady na másle a mléce.
- Crubeen jsou kořeněné uzené vepřové nožičky, které bývají někdy i nakládané.
- Bacon and cabbage je jídlo ze slaniny (často uzené či naložené) vařené se zelím a bramborami. Vzhledem k dostupnosti surovin je toto jídlo velmi oblíbené.
- Lamb with mintsauce je jehněčí maso s nakyslou mátovou omáčkou.
- Kippers jsou pečenáče, které nesmějí chybět při opravdové „full irish breakfast“.
- Rasher jsou opečené plátky slaniny, bez kterých si nelze představit „full irish breakfast“.
- Shephard´s pie je masový koláč z mletého skopového masa pokrytého vrstvou bramborové kaše posypané sýrem.
- Soda bread je irský chléb, při jehož výrobě se používá jedlá soda, mouka, podmáslí a voda. Chléb je k dostání po celém Irsku a lze jej sehnat ve sladké i slané variantě.
- Scones jsou houstičky z koláčového těsta, které se jedí s máslem, džemem, medem a smetanou (clotted cream).
- Porter cake je tradiční irský dezert ze sušeného ovoce, do kterého se obvykle přidává stout (obvykle Guinness).
- Cider je jablečný mošt a jablečné víno s malým obsahem alkoholu.
- Irish coffee je silná horká káva, podávaná s přírodním cukrem, trochou whiskey a šlehačkou.
Irská whiskey
Slovo whiskey pochází z gaelského „uisce beatha“ nebo voda života. Irská whiskey se oproti skotské whisky píše s „e“ navíc. Dalším rozdílem je, že pravá irská whiskey je třikrát destilovaná a v její chuti není cítit kouřový tón, neboť se při její výrobě nepoužívá rašelinový oheň.
Destilační postup přivezli do Irska pravděpodobně před více než 1 000 lety mniši z Asie. Rozeznávají se dva typy whiskey: sladová whiskey (malt whiskey) z ječmenného sladu a obilná whiskey (grain whiskey) vyráběná z jiného druhu obilí, ale s příměsí ječmenného sladu.
Irská whiskey se vyrábí následujícím způsobem: Ječmen se na 2–3 dny namočí, aby nabobtnal. Poté se nechá zhruba týden klíčit. Během klíčení se škrob rozštěpí na jednoduché sacharidy, které jsou vhodné ke kvašení. Následně se naklíčený ječmen usuší v uzavřených pecích, čímž vznikne slad. Po sladování probíhá alkoholové kvašení, během kterého se sacharidy mění na alkohol. Posléze následuje destilace (pozor, u irské whiskey vždy 3×!). Nakonec se destilát nechává zrát po dobu min. 3 let v dubových sudech, které byly již dříve použity na zrání jiného tvrdého alkoholu (např. bourbonu nebo sherry). Průměrná doba zrání pro single malt whiskey je 10 let. Na rozdíl do vína whiskey již v láhvích nezraje. Whiskey se pije při pokojové teplotě čistá nebo naředěná trochou vody, ale nikdy ne s ledem.
Whiskey se přidává do několika irských nápojů, z nichž nejznámější je irská káva. Irská káva se podává v nahřáté sklenici, slazená hnědým cukrem s whiskey a čepicí z husté šlehačky. Chutné jsou i irské likéry – irish mist (whiskey s medem a bylinkami) a irish cream liquer (whiskey, čokoláda a smetana).
Zdroj: Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
knižní průvodce Marco Polo – Irsko
Zobrazeno: 3263x