PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Nizozemské národní jídlo herinek

Herinek je nizozemské národní jídlo. V historii sehrála tato ryba důležitou roli v mezinárodním obchodě a ještě dnes se jí na celém světě uloví průměrně kolem dvou milionů tun ročně.

Jedná se o sledě obecného (clupea harengus) naloženého ve slaném nálevu, který je zbaven páteře, hlavy a většiny vnitřností. Jí se syrový, nejčastěji s cibulí či nakládanými okurkami. Tradiční způsob požívání herinka v současné době už nelze vidět často – dříve člověk vzal do levé ruky tácek s rybou a drobnou zeleninovou oblohou, pravou rukou uchopil herinka za ocasní ploutev, zvednul jej do výšky, zaklonil hlavu a celého jej vložil do úst. Dnes se však tato specialita prodává již nakrájená na kousky, ke kterým dostanete drobnou umělohmotnou vidličku či dřevěné párátko s nizozemskou vlaječkou. Oblíbený je i herinek vložený do malé bagety, která je ovšem sladší, než jsme v České republice zvyklí.

Sezona herinků v Nizozemsku vrcholí v červnu, kdy se u červeno-bílo-modrých stánků objeví nekonečné fronty místních, užívajících si tuto specialitu – Nizozemci jí ročně zkonzumují kolem sto milionů kusů. Prodejce, který začne nabízet letošní sledě před oficiálním termínem, riskuje vysokou pokutu. Stánky však najdete otevřené skoro celý rok, protože se všechny vylovené ryby kvůli parazitům okamžitě zamrazují na teplotu –45 °C.

Přestože dříve sleď býval nejrozšířenější rybou na světě, dnes se stává stále vzácnějším, takže se nizozemské lodě k němu dostanou jen minimálně – většina těchto ryb je chycena ve vodách severských zemí. Nizozemci úlovek pak zpracují a prodávají do Německa a Belgie.

Sledě je možné najít také v českých obchodech jako uzenáče, matjesové filety, slanečky, zavináče či pečenáče. Jejich úprava je velmi různorodá – oblíbený je sleď sušený a uzený, vhodný je k vaření, smažení či pečení a svoje využití získal i jako konzervovaný.

Každoroční sezonu lovu sleďů, která trvá asi šest týdnů, zahajuje v Nizozemsku tradiční aukce prvního úlovku, přičemž účastníci rozdíl mezi svou a předchozí nabídkou darují na charitativní účely.

Zobrazeno: 2772x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY