PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Španělský pokrm paella

Paella je pokrm z okolí španělské Valencie, jehož základem je rýže. Rýže do této oblasti přišla v 8. století s arabskými dobyvateli, kteří také u Valencie vybudovali systém zavlažovacích kanálů a naučili místní sedláky tuto rostlinu pěstovat. Původně se jednalo o jídlo zemědělců, kteří si rýži uvařili na poli a přidali do ní vše, co měli po ruce. Proto také nejstarší paella valenciana obsahuje pouze zeleninu a šneky, vše dochucené solí a šafránem. Kuřecí či králičí maso se přidávalo jen o svátcích a zvláštních příležitostech.

Dnes restaurace po celém Španělsku nabízí řadu dalších variant tohoto pokrmu: paella marinera se připravuje z mořských plodů a ryb, v paelle mixta najdete kromě uvedených surovin i kuřecí maso, černá paella negra získává svou barvu přidáním inkoustu sépií či chobotnic, ale rýže může být doplněna i masem vepřovým, humrem, chorizem, artyčoky a mnoha dalšími ingrediencemi.

Příprava paelly

Pro přípravu paelly je nutné použít speciální pánev zvanou paellera. Tato mělká široká nádoba se dvěma uchy umožňuje, aby se voda rychle odpařila a zároveň vznikla malá spečená vrstva zvaná socarrat. Pro přípravu porce pro jednoho člověka (což prakticky nikdo nedělá) je potřebná pánev o průměru 20 cm, pro dva až tři stačí 28 cm, pro čtyři až šest strávníků je to 34 cm a pro 12 až 16 se používá pánev o průměru 55 cm.

Samotná příprava paelly není vůbec složitá, jen je nutné dodržet několik základních pravidel: nová pánev se musí před prvním použitím vyvařit vodou s octem a vytřít olivovým olejem, jediná vhodná rýže je kulatá krátkozrnná, rýže se nesmí předem proplachovat, aby v ní zůstal škrob, který jídlo zahustí, a poklička se přidává až na konci přípravy, aby rýže došla.

Tradiční paella se dnes připravuje většinou při rodinných oslavách či velkých svátcích a kolem Valencie patří k pokrmům, na něž dospělí vzpomínají jako na skvělé jídlo, které vařila jejich babička.

Zobrazeno: 1233x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY