PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Přádelny v údolí Derwent

Přádelny v údolí Derwent je skupina přádelen bavlny, které vznikaly v 18. a 19. století v hrabství Derbyshire nedaleko Nottinghamu.

Historie přádelen

Na konci 17. století se v Anglii prudce zvýšila poptávka po hedvábí. Toho využil Thomas Cotchett a nedaleko města Derby ve stejnojmenném hrabství postavil továrnu na zpracování této látky. Přestože využil vodní energii místní říčky, nebyla produkce příliš efektivní, a proto vyslal bratry Lombeovy na cesty, aby přivezli nový a účinnější způsob výroby. Ti se opravdu nechali inspirovat v Itálii, ale po návratu do Anglie si postavili novou vlastní přádelnu nedaleko již existující starší.

Největší změna je však spojena s Richarden Arkwrightem, který si roku 1769 nechal patentoval spřádací stroj poháněný vodou, tzv. vodní rám. Tím také vyřešil problém se složitějším procesem zpracování bavlny, které bylo obtížnější než zpracování hedvábí a vyžadovalo již kvalifikované pracovní síly.

Svoji první továrnu Cromford Mills postavil na počátku 70. let 18. století a brzy ji následovaly další. Rozvoj zaměstnanosti v tomto údolí s sebou přinesl i nové domy pro dělníky a jejich rodiny, ale i tržnice, školy a kostely, takže dnes na délce 24 km mezi městečkem Matock Bath na severu a Derby na jihu podél řeky Derwent leží 838 památkově chráněných staveb. Řadí se k ním i Cromfordský kanál a železnice Cromford and High Peak, která umožňovala snadnou dopravu výrobků i surovin. Postupně se průmysl rozšiřoval po údolí a pak i po celém ostrově.

V první polovině 19. století se však výroba přestala vyplácet, a proto se přesunula na severozápad, blíž trhům i materiálu do hrabství Lancashire.

I přesto je údolí Derwent považováno za místo zrození továrnického systému, neboť tu byla poprvé využita vodní energie ve větším měřítku. Není proto divu, že celé území o rozloze 12,3 km² je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zobrazeno: 751x

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY