PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Velká Británie x Spojené království

Zmatek v tom má téměř každý, protože je to řádně zamotané. Zkusili jsme pro vás popsat některé rozdíly v názvosloví týkající se Anglie, Velké Británie, Britských ostrovů a Spojeného království.

Geograficky

Britské ostrovy jsou skupina ostrovů v Atlantickém oceánu severozápadně od evropské pevniny. Zahrnují Irsko, Velkou Británii, ostrov Man, Orknejské a Shetlandské ostrovy, ostrovy Jersey a Guernsey a dále tisíce menších a maličkých ostrovů u pobřeží Velké Británie.

Velká Británie je největším z ostrovů tohoto souostroví.

Irsko je druhým největším ostrovem z tohoto souostroví.

Celý seznam Britských ostrovů obsahuje více než 6 000 ostrovů, z nichž 51 má rozlohu větší než 20 km2.

Politicky

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je konstituční monarchie, ležící na ostrově Velká Británie, na několika menších ostrůvcích a na severovýchodě Irského ostrova (nikoliv však na ostrově Man nebo na ostrovech Jersey nebo Guernsey). Název se často zkracuje na Spojené království nebo UK (United Kingdom) a nebo na Británie, což je také povolená zkrácená forma. Kdysi se užíval i termín Anglie, ovšem od 20. století jen zřídka a dnes je v tomto kontextu považován za nesprávný.

Irsko je samostatný stát ležící na Irském ostrově. K rozlišení od Serverního Irska, které patří ke Spojenému království, se někdy používá označení Irská Republika.

Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou čtyři země Spojeného království, říká se jim voličské nebo také domácí země.

Velká Británie znamená země Anglie, Skotsko a Wales.

Sport

Formy reprezentování jednotlivých zemí se liší podle konkrétního sportu. Většinou se totiž rozlišuje reprezentace jednotlivých národů – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.

Některé sporty, jako např. kriket nebo rugby, nechávají možnost reprezentovat Irsko jako jeden národ na celém ostrově, naproti tomu např. fotbal umožňuje reprezentovat svoji zemi – např. Severní Irsko, Skotsko, Wales.

Většina individuálních sportovců reprezentuje Spojené Království nebo Velkou Británii, kromě několika málo sportů jako např. golf, šipky, snooker.

Ve sportu lze také výrazem Velká Británie mínit Spojené království – např. při defilé na olympijských hrách. 

Zobrazeno: 2126x

Zajímavé články

Co je vlastně Velká Británie?

Školní zájezdy Spojené království

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY