Alcázar de Toledo - Španělsko, Toledo
Základní informace
Alcázar de Toledo je majestátní hrad na nejvyšším místě Toleda, který je spolu s historickým jádrem města zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Na skále tyčící se nad řekou Tajo si svoji pevnost, zvanou Tolosa, postavili jako první Římané ve 3. století n. l. Ty pak vystřídali Vizigóti, později muslimové a poté, co Toledo připadlo Kastilskému království, tu nechal Alfons VI. vybudovat pevnost čtvercového půdorysu s věžemi v rozích, která se stala vojenským i strategickým srdcem města.
Roku 1540 ji znovu přestavěl Carlos V. dle plánů Alonsa de Covarrubiase, ale o sto sedmdesát let později hrad vyhořel během válek o španělské dědictví. Vypálen byl i Francouzi roku 1810 a pět let po ukončení jeho oprav roku 1887 shořel znovu.
Prakticky úplně byl zničen v první polovině 20. století během občanské války. Hned v jejím začátku 22. července 1936 došlo ve městě k pokusu o převrat, který však selhal. Povstalci byli zatlačeni do alcázaru a pod vedením Josého Moscardó se hrdinně bránili až do 28. září, kdy republikánská vojska dobila město i hrad.
Po rozsáhlé přestavbě dle původních plánů, která trvala až do 70. let 20. století, má alcázar podobu obdélníkové stavby o půdorysu sto dvacet na pětasedmdesát metrů. Čtyři křídla obepínají rozlehlé nádvoří, ohraničené dvojitými arkádami, v jehož středu stojí socha Carlose V.
Impozantní stavba se čtyřmi rozdílnými fasádami dlouho sloužila jako královská rezidence a v letech 1875 až 1948 zde byla umístěna akademie pěchoty. Dnes je otevřená pro veřejnost a roku 2005 sem bylo z Madridu přesunuto vojenské muzeum.
Uvnitř lze vidět mauzoleum obránců hradu, knihovnu Borbón-Lorenzana se sto tisíci svazky z 16. až 19. století a s více než tisícovkou rukopisů, a zachován zůstal i hlavní štáb obléhaných jako památka hrdinství tisícovky mužů, kteří se tu v roce 1936 bránili.