PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Alhambra - Španělsko, Granada

Základní informace

Alhambra je nádherný komplex středověkých paláců nad Granadou, obklopený zahradami v arabském stylu.

Alhambra, Granada, Španělsko

V terasovitém kopci na břehu řeky Darro, chráněna lesy a horami, vznikla roku 857 na zbytcích římského opevnění pevnost Al Alcara s centrálním donjonem Torre de la Vela. Právě díky červenému kameni, z nějž byly postavená, získal celý komplex svůj název. Předpokládá se totiž, že původ slova Alhambra lze hledat v arabském Al-qula´a al hamra, znamenající Červený hrad.

Když se v 11. století stala Granada hlavním městem malého nezávislého království Taifas, pevnost byla rozšířena, ale k největším změnám tu došlo ve 13. a 14. století. Tehdy byly citadela obehnána vysokými hradbami s třinácti obrannými věžemi a zároveň vznikl Královský palác rodu Nazaries. Jeho chálifové chtěli udělat dojem na své okolí a rozhodli se stvořit pozemský obraz ráje. Přestože pro obvodové zdi využili jíl a štěrk, tedy jednoduché materiály, a pro interiéry sádru, dřevo a dlaždice, položili velký důraz na jejich dokonalé zpracování, přičemž efekt kvalitní práce znásobuje využití světla a vody.

Střed paláce představovalo Patio de Arraynes s obdélníkovým bazénkem obklopeným arkádami a myrtovými keři. Odtud bylo možné projít do úchvatného trůnního sálu, jehož strop je ozdoben výjevy sedmi částí muslimského nebe. Nádherný geometrický vzor inspirovaný Pythagorovou větou zdobí Sala de los Abencerrajos a hlavu stojí za to zvednout i v hodovní síni, kde lze vidět stropní malby na kůži ze 14. století, zobrazující lovecké a rytířské příběhy.

S palácem Nazaries sousedí palác Karla V. z roku 1526. Centrální kruhové nádvoří s dvoupatrovou galerií navrhl architekt P. Machuta. Jedna z předních staveb evropské renesance dnes hostí muzeum výtvarných umění.

Součástí hradbami obehnaného prostoru jsou i zbytky paláce Partal, nejstarší budovy v Alhambře, a Medina, kde se nacházely veřejné lázně, dílny a pekárny, stejně jako domy vládních úředníků a ubytování služebnictva.

Ze severní části Alhambry vychází cesta do paláce Generalife, jenž sloužil jako venkovské sídlo a místo odpočinku nasrovských panovníků. O jeho klidu a nádheře svědčí i jeho název, jenž lze přeložit jako Zahrada velebného ráje. Okolní úžasné zahrady na svahu kopce Cerro del Sol byly opravdu založeny už ve 13. století.

Rada: Celý komplex Alhambry stojí za to důkladně projít a věnovat mu čas. Spoustu nádherných detailů lze objevit v rámci prohlídky s průvodcem, během níž za tři hodiny projdete 3,5 km dlouhou trasu. Datum a čas prohlídky je však nutné si objednat dlouho dopředu přes internet.

Oficiální webová stránka: www.alhambra-patronato.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY