PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Alkmaar - Nizozemsko

Základní informace

Alkmaar je město a průmyslové středisko, které leží 33 km severozápadně od Amsterdamu. Je rovněž turistickým střediskem s mnoha zachovanými historickými stavbami i kanály ze 14.-17. století. Ve městě se nachází množství zachovalých historických domů a mnoho kanálů lemovaných stromy, přes které se klenou malebné bílé zvedací mosty.

Sýrový trh, Alkmaar, Nizozemsko

Toto starobylé město, neúspěšně obléhané Španěly v r. 1573, se pyšní více než 400 památek. Tvar uliční sítě se za celá staletí takřka nezměnil. Grachty dodnes lemují památné kupecké domy a malá nádvoří.

Alkmaar proslul tradičním sýrovým trhem (kaasmarkt) na náměstí Waagplein, který se koná od dubna do září vždy v pátek dopoledne. Nosiči sýrů, oděni v bílém, s pestrobarevnými slaměnými klobouky zde nechávají jen kvůli turistům převažovat bochníky sýrů na historické váze. Waagplein je z jedné strany uzavřené úzkým grachtem a druhé straně dominuje historická budova veřejné váhy – Waaggebouw. Budova původně sloužila jako modlitebna a chudinec. Vážní budova zde vznikla r. 1576 přestavbou kaple ze 14. století. Dnes v ní sídlí Muzeum sýrů (Hollands Kaasmuseum), které návštěvníkům osvětluje moderní i letitou technologii výroby sýrů a másla.

V budově Muzea piva (Nationaal Biermuseum De Boom) se až do r. 1750 vařilo pivo. Součástí muzea je také místnost, v níž návštěvníci mohou ochutnat více než 80 různých druhů piva.

V gotickém kostele Grote Kerk z 15. století s křížovým půdorysem se ukrývá hrob holandského hraběte Florise V. a nejstarší kostelní varhany v Nizozemsku. Menší varhany zvané „Koororgel“ pochází z r. 1511 a jsou nejstarší funkční varhany v zemi. Nachází se naproti severní zdi kostela. Větší varhany z poloviny 17. století lze vidět na západním konci kostela a řadí se k jedněm z nejkrásnějších na světě. Kostel je zasvěcen sv. Vavřinci.

Zdroj:
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Wikipedia – https://en.wikipedia.org/…Laurenskerk_(Alkmaar)

Oficiální webová stránka: https://www.alkmaar.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY