Altaussee solné doly - Rakousko
Základní informace
Největší aktivní solný důl v Rakousku se nachází nad jezerem Altaussee v oblasti Ausseerland – Salzkammergut.
Jedná se o největší stále činný solný důl v Rakousku a najdete v něm i místo duchovního zastavení, magickou podzemní kapli sv. Barbory, s oltářem zářícím žhnoucími barvami, jak se světlo svící odráží od bloků soli. Postavili ho samotní horníci v roce 1935 a dnes slouží i ke svatebním obřadům, 700 metrů pod zemí. Na prohlídce se dozvíte také o historii spjaté s 2. světovou válkou, kdy byla v dole ukryta vzácná umělecká díla.
Solný důl Altaussee má dlouhou a především bohatou historii: vše začíná rokem 1147. Právě tehdy – mimochodem, v roce, kdy byl poprvé použit název Rakousko – se poprvé objevily záznamy o těžbě soli v Altaussee. Věděli jste ale, že se zde dodnes těží „bílé zlato“? A že Altaussee je největším aktivním solným dolem v Rakousku? Během prohlídky solného dolu si nasbíráte vlastní osobní pokladnici vzpomínek: V chodbách lemovaných čistou, třpytivou, oranžovočervenou kamennou solí se projdete hluboko do srdce hory. Nechte se okouzlit kaplí Barbory, která je kompletně vytesaná z kamenné soli, legendárními komorami na loužení soli a solným jezerem hladkým jako sklo.
Věděli jste, že před několika lety natočili hollywoodské hvězdy George Clooney, Matt Damon a Bill Murray hollywoodský film, který se točil kolem solného dolu zde v Altaussee? Film „Monuments Men“ je založen na skutečném příběhu: Od roku 1943 začali nacisté před Spojenci ukrývat v tunelech dolu evropské umělecké poklady: Michelangelovu Madonu z kostela Panny Marie v Bruggách, obrazy Rubense a Rembrandta, Gentský oltář od bratří van Eycků, díla Dürera a Vermeera – abychom jmenovali alespoň některé. Tváří v tvář porážce v roce 1945 chtěli nacisté tyto poklady zničit. Zabránili jim v tom pouze odvážní horníci z Aussee. Během komentované prohlídky solného dolu v Altaussee, včetně výstavy „Šťastná místa umění“ nebo speciální prohlídky s názvem „Bombardování Michelangela“, se dozvíte vše o tomto příběhu.