PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

ArcelorMittal Orbit - Anglie, Londýn

Základní informace

Umělecké dílo a vyhlídková věž v jednom ArcelorMittal Orbit je vysoká 114,5 m (376 stop). Nachází se v londýnském parku Queen Elizabeth Olympic Park ve Stratfordu. Ocelový stožár se stal symbolem originality Olympijských a paralympijských her v Londýně v roce 2012.

Návrh a stavba věže ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit vytvořil sochař Sir Anish Kapoor a designér Cecil Balmond, dva z nejvýznamnějších umělců své generace. Ambiciózní plán vybudovat ArcelorMittal Orbit vznikl při náhodném rozhovoru mezi tehdejším starostou Londýna Borisem Johnsonem a Laksmi Mittalem, majitelem největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Starosta se zmínil o myšlence vytvořit památku na Olympijské a paralympijské hry v Londýně 2012. Lakshmi Mittal okamžitě přišel s nápadem se na výstavbě podílet. Stavba ArcelorMittal Orbit byla precizně postavena týmem 100 zaměstnanců v Boltonu (Lancashire) a na současném místě ji smontovali čtyři muži s pomocí jeřábu. Poté byly přidány výtahy a vyhlídkové plošiny. Největší britská socha a vyhlídková věž v jednom byla vyrobena z 2000 tun oceli. Více než 60 % této oceli bylo získáno z recyklace starých aut, praček a ocelových stavebních materiálů. Dozorem nad samotnou stavbou byl pověřen vrchní inženýr Pierre Edel ze společnosti ArcelorMittal, která je také hlavním sponzorem stavby. Společnost uhradila 19,7 milionů liber z celkových nákladů 22 milionů liber (přibližně 690 mil. Kč). Zbytek uhradilo město Londýn. Název „ArcelorMittal Orbit“ v sobě spojuje jméno společnosti jako hlavního sponzora s „Orbit“, což je původní pracovní název umělců Kapoora a Balmonda.

Návštěva ArcelorMittal Orbit

Věž je srovnávána s Eiffelovou věží v Paříži a je o 22 metrů vyšší než Socha Svobody v USA. Kontroverzní stavba se dostala i do hodnocení o nejošklivější stavbu Londýna a je největším uměleckým dílem Londýna. Na vyhlídkové plošiny se návštěvníci dostanou pomocí výtahu nebo krytého schodiště se 455 schody. Stavba je umístěna mezi olympijským stadionem a centrem vodních sportů. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout celý olympijský park ze dvou vyhlídkových plošin.

Neobvyklá stavba ArcelorMittal Orbit v průběhu Olympijských her Londýn 2012 potěšila 130.000 návštěvníků. Po skončení her byla uzavřena, aby se mohlo rekonstruovat jižní prostranství parku. Veřejnosti byla znovu otevřena 5. dubna 2014 při příležitosti otevření parku Queen Elizabeth Olympic Park. Od července 2016 se lze sklouznout na 178 m dlouhé skluzavce, která patří k nejvyšším a nejdelším na světě. Během 40 vteřinové jízdy návštěvníci 12krát obkrouží věž.

Zdroje:
http://arcelormittalorbit.com/
http://www.designmagazin.cz/…o-parku.html
http://stavbaweb.dumabyt.cz/…l-Orbit.html
http://en.wikipedia.org/…Mittal_Orbit
http://hn.ihned.cz/…em-vez-orbit

Oficiální webová stránka: arcelormittalorbit.com

Mohlo by vás také zajímat

London Eye

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY