PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Ardfert - Irsko

Základní informace

Ardfert je malá vesnice v oblasti Kerry. Místní komplex svatyní (katedrála a kostely) je spjat s kultem sv. Brendana z Clonfertu, který se nedaleko od Ardfertu v r. 484 narodil a založil zde klášter.

Irsko Kerry, The ruins of Ardfert Cathedral

Svatý Brendan byl význačný učenec a nadšený zakladatel klášterů, který proslul jako „velký mořeplavec“. Jeho cesty jsou popsány v díle Navigation Sancti Brendani z r. 1050 a příběhy zachycují jeho plavby do Walesu, na Orkneje a Island. Světec údajně doplul i na východní pobřeží Severní Ameriky.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Ardfertská katedrála (Ardfert Cathedral) stojí na místě, kde sv. Brendan založil v 6. století klášter. Katedrála pochází z 12. století a do dnešní doby se dochoval zdobený románský vchod a slepé oblouky. V průběhu 13. století byla přestavěna do gotického stylu. Z této přestavby se dochovala tři gotická okna na východní straně a řada devíti oken s gotickými oblouky na jižní stěně. Ačkoliv byla katedrála v průběhu 16. století několikrát poničena, dál plnila svou funkci. V r. 1641 byla katedrála během irského povstání poničena ohněm a opuštěna. V r. 1671 byla jižní část katedrály přestavěna a sloužila protestantské kongregaci až do 70. let 19. století, kdy byl ve vesnici postaven nový kostel, a katedrála tak přestala sloužit pro účely bohoslužby. V zrestaurované jižní části příčné lodi si dnes lze prohlédnout výstavu zaměřenou na historii lokality.

Zbytky románského kostela Teampall na Hoe z konce 12. století se střední lodí a kněžištěm a pozdně gotická kaple Teampall na Griffin z 15. století, pojmenovaná podle podivných gryfů u vnitřní strany okna, se rýsují na místním hřbitově v blízkosti katedrály.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
www.ardfest.ie

Oficiální webová stránka: www.ardfert.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY