PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Bank of Ireland - Irsko, Dublin

Základní informace

Bank of Ireland se nachází v georgiánské stavbě, která byla původně určena pro irský parlament. Leží v blízkosti dublinského parku College Park na jižním břehu řeky Liffey.

Historie a popis budovy Bank of Ireland

Impozantní bílá stavba vznikla jako první účelová budova parlamentu v Evropě. Budovu začal stavět irský architekt Edward Lovett Pearce, ale ústřední prostory byly dokončeny až po jeho smrti v r. 1739. Další části budovy byly postupně přistavovány až do r. 1797. V interiéru zaujme zejména kazetový strop, rozměrná tapisérie Bitvy u Boyne a Obléhání Londonderry a nádherný křišťálový lustr složený z 1233 kusů z r. 1788. Po rozpuštění parlamentu v r. 1800 na základě přijatého Zákona o sjednocení (Act of Union) budovu koupila v r. 1803 Bank of Ireland a stávající komplex byl dokončen v r. 1808. Irská banka za budovu zaplatila britské vládě 40 000 liber. Podmínkou prodeje bylo, že interiér budovy bude upraven tak, aby budova již nikdy nemohla sloužit jako sídlo parlamentu.

Při pohledu na budovu návštěvníky možná udiví, že zde nejsou žádná okna. K vidění jsou pouze naznačená místa, kde by okna měla být. Je to z toho důvodu, že se v době, kdy se budova stavěla, platila daň z oken. Aby se snížily náklady na stavbu budovy, tak se okna pouze naznačila s plánem, že se zasklí později. Cihly z „oken“ však nebyly nikdy odstraněny a staly se stálým rysem budovy.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.dailyedge.ie/…048-Jul2010/

Mohlo by vás také zajímat

Bank of England

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY