Barbakan - Polsko, Kraków
Základní informace
Barbakan je gotická kruhová stavba, která se jako jedna z mála částí středověkého opevnění Krakova dochovala až do dnešních dnů.
Barbakan je výraz používaný pro středověké městské opevnění, nejznámější Barbakány najdeme ve Varšavě a také Krakově (zde obklopuje střed města a kolem něj se nachází park Planty).
Barbakany obecně jsou obranné gotické stavby, které byly předsazeny před městskou branou či před vstupem do hradu, aby je chránily před útočníky. Ten v Krakově patří spolu s obdobnými ve francouzském Carcassonne a německém Zhořelci ke třem nejlépe dochovaným na světě.
Po porážce polských vojsk v bitvě u Koźmina vzrostla na území Polska hrozba tureckých nájezdů. Proto bylo rozhodnuto o postavení barbakanu, který měl chránit nejseverněji položenou z krakovských bran, tzv. Floriánskou. Jeho základní kámen položil roku 1498 sám král Jan I. Olbracht, který také přidal na její výstavbu částku sto hřiven.
Již o rok později stála kruhová bašta z cihel s vnitřním průměrem 24,4 metry a šířkou zdí tři metry. Ve třech poschodích bylo rozmístěno více než sto čtyřicet střílen a zdobilo ji sedm věžiček. Původně byl s Floriánskou branou spojen mostem a obklopoval jej vodní příkop o šířce čtyřiadvacet metrů a hloubce tři a půl metry. V podzemí vedla klenutá chodba, která umožňovala členům posádky bezpečně uniknout pod vodou. Barbakan totiž sloužil i jako zbrojnice, sklad střelného prachu a zároveň také jako sídlo posádky obránců hradeb.
Přestože jeho základním účelem byla obrana proti Turkům, vychází jeho podoba z arabských obranných staveb. Při pohledu na krakovský Barbakan nikoho jistě nepřekvapí, že nebyl nikdy dobyt a legenda vypráví, že jeho obránci dokázali útočníky přinutit k ústupu jediným výstřelem.
Na východní straně budovy je možné najít pamětní desku, která připomíná krakovského občana Marcina Oracewicze, který dle pověsti zachránil město před armádou Rusů. Když mu došla munice, ani na chvíli nezaváhal a nabil svou pušku knoflíkem. A právě tím zastřelil nepřátelského velitele.