PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Basilica di San Marco - Itálie, Benátky

Základní informace

Basilica di San Marco je benátská bazilika z 11. století na náměstí Piazza San Marco, která jedinečným způsobem spojuje byzantskou a románskou architekturu. Nejcennější v interiéru je komplex mozaik z 12.-15.století, který je nejrozsáhlejší na světě.

Itálie Venice, Piazza San Marco Piazza San Marco, Benátky, Itálie

Roku 832 byl na místě dnešní katedrály Benátek vysvěcen kostel, který vznikl podle předlohy Chrámu dvanácti apoštolů v Konstantinopoli a byl určen pro ostatky svatého Marka. Zakladatelé města je čtyři roky před tím přivezli z Alexandrie, což ukazuje i mozaika nad dveřmi v levé části portálu. Kostel však roku 976 vyhořel a vystřídala jej nová stavba, která ale už v roce 1094 uvolnila místo pro větší baziliku odrážející moc a bohatství rychle rostoucí republiky. Jednalo se vlastně o soukromou dóžecí kapli, v níž se odehrávaly státní ceremonie, provolávání slávy novému panovníkovi, udělování požehnání dóžetem a další významné události města. Kostel až do roku 1807, kdy byl povýšen na katedrálu, symbolizoval politickou moc.

Monumentální trojlodní bazilice na půdorysu řeckého kříže dominuje pět mohutných kopulí v orientálním stylu. Průčelí zdobí pět hlavních vchodů, nad nimiž se nachází reliéfy, znázorňující např. měsíce a roční období či benátská řemesla, a slavné čtyřspřeží. Jeho originál, který vznikl v Římě, je dnes uchován uvnitř katedrály a venku je nahrazen bronzovou kopií.

Interiér kostela s rozměry 76,5×62,6 metru je potemnělý, ale ukrývá množství pokladů, které sem benátská dóžata postupně přidávala jako svoje trofeje z cest. Obdivovat lze i mozaiky na zdech a na podlaze o celkové ploše 4 000 m², z nichž nejstarší vznikla ve 12. století. O století mladší mozaika zdobí i centrální 28,28 metrů vysokou kupoli Nanebevzetí. Znázorňuje Krista ve slávě a lze na ní vidět vliv byzantského umění.

Místní klenotnice se pyšní oslnivou sbírkou kalichů, relikvií a svícnů, které z větší části byly přivezeny z Konstantinopole, kterou Benátčané vyplenili roku 1204. Ve stejném městě vznikl roku 976 i oltářní obraz Pala d´Oro, který později přepracovali byzantští a benátští zlatníci.

Oficiální webová stránka: www.basilicasanmarco.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY