PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Bazilika Notre-Dame de la Garde - Francie, Marseille

Základní informace

Bazilika Panny Marie Strážné (Notre-Dame de la Garde) je dominantou Marseille, viditelnou již zdaleka. Tato památka z doby druhého císařství stojí na vyvýšenině nad městem jižně od přístavu a naskýtá se z ní nádherný panoramatický výhled.

Cathedrale de la Major, Marseille, Francie katedrála, Marseille, Francie

Bazilika byla zařazena mezi stovku nejslavnějších poutních míst světa a každý rok se k ní vypravují statisíce věřících i turistů. Celé stavbě vévodí ohromná zlatá socha Panny Marie Strážné, patronky námořníků, která se tyčí na vrcholku 46 metrů vysoké kostelní věže. Socha z roku 1870 je vysoká bezmála 10 metrů a váží téměř 10 tun, a tak byla dobře viditelná posádkám lodí na moři. Když se lodě vracely do Starého marseillského přístavu, údajně nikdy neopomněly pozdravit Pannu Marii Strážnou výstřelem z děla a zároveň jí tím poděkovat za to, že dobře dopluly.

Notre-Dame de la Garde byla postavena v románsko-byzantském slohu v letech 1853–1864, přičemž stavební materiál sem byl dovážen z celé Evropy. Součástí ohromné stavby je také malá kaple z roku 1214, která tvoří kryptu ústředního kostela. Interiér hlavní lodi je rozdělen obloukem, na němž se střídají pruhy z různobarevného mramoru. V jednotlivých kaplích si návštěvníci mohou prohlédnout velké množství obrazů, které připomínají konkrétní události, během nichž zasáhla a pomohla Panna Marie Strážná. Najdeme mezi nimi obraz ztroskotání lodi, srážky vlaků, a dokonce letecké havárie. V kostele jsou kromě toho umístěny nesčetné pamětní desky s poděkováními. Na stropní klenbě jsou pak zavěšeny malé modely lodí – v minulosti totiž bývalo zvykem, že když námořníci spouštěli na moře novou loď, donesli do baziliky její model, aby tak nad nimi Panna Marie Strážná neustále bděla a dopřála jim bezpečný návrat z moře na pevninu.

Součástí svatostánku je také tzv. Vzpomínková kaple, pokrytá vojenskými řády a medailemi na památku padlých vojáků z roku 1870 a z první světové války. Kromě toho je zde k vidění velké množství nejrůznějších darů, mimo jiné také standarta generála de Monsabert, který velel osvobozování města v roce 1944. K bazilice patří rovněž malé muzeum, v němž si můžete prohlédnout další zajímavé předměty, které se již do interiéru kostela nevešly.

Oficiální webová stránka: www.notredamedelagarde.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY