PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bazilika svatého Trofima - Francie, Arles

Základní informace

Bazilika svatého Trofima ve městě Arles stojí na východní straně náměstí Place de la République. Vyniká především nádherně zdobeným ústředním portálem a v jejím interiéru si můžete prohlédnout křížovou chodbu nebo relikviář s ostatky sv. Trofima, arleského biskupa ze 3. století, po němž je celá stavba pojmenována.

První kostel stával na tomto místě již v 5. století. Současná stavba byla postavena v románském stylu v 11. a 12. století a v 15. století pak prošla přestavbou. V roce 1178 byl kostel povýšen na katedrálu, aby zde mohl být na arelantského krále korunován římský císař Fridrich I. Barbarossa. O necelé dvě století později se zde arelatským králem stal také český vladař Karel IV. V roce 1389 v katedrále uzavřel sňatek neapolský král Ludvík II. z Anjou s Jolandou Aragonskou.

Za pozornost stojí především hlavní průčelí katedrály – velmi zdobný románský portál z 12. století, na němž je velmi detailně ztvárněna scéna biblického Posledního soudu. Před vašima očima se zde odvíjí mistrovsky vyhotovený příběh Apokalypsy sv. Jana. Na levé straně portálu míří průvod věřících do nebe, na pravé pak vstupují hříšníci do pekla. Kromě toho je na portále vyobrazena řada dalších biblických scén a příběhů.

Interiér baziliky je velmi bohatý a objevíte v něm řadu uměleckých pokladů a rovněž hroby několika provensálských světců, včetně sv. Trofima. Za pozornost stojí především galo-románská křížová chodba, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ta byla původně součástí zdejšího kláštera a zdobí ji plastiky z městských i regionálních dějin a biblických příběhů.

Kostel stojí na náměstí Place de la République, uprostřed nějž se tyčí 20 metrů vysoký římský obelisk z maloasijské červené žuly, který pochází již ze 4. století. Naproti bazilice sv. Trofima stojí kostel sv. Anny a na severní straně náměstí pak budova radnice s krásnou fasádou z roku 1676.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY