PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Begijnhof - Nizozemsko, Amsterdam

Základní informace

Begijnhof je krásné nádvoří, které lemují úzké domy ze 17. století a vyniká nejstarším dochovaným dřevěným domem v Amsterdamu. Název Begijnhof znamená „dvůr bekyní“.

Nizozemsko Amsterdam, Begijnhof

Nádvoří vzniklo v r. 1346 jako útulek pro bekyně, které sice žily jako jeptišky, ale neskládaly řeholní sliby. Jako protislužbu za ubytování v komplexu vzdělávaly chudé a pečovaly o nemocné. Ačkoli z původních příbytků se nedochovalo nic, Begijnhof, odřízlý od pouličního ruchu, si stále udržuje posvátnou atmosféru.

Nachází se zde nejstarší dřevěná budova v Amsterdamu – dům č. 34 (Het Houten Huis), který se datuje do r. 1420. Dům patří k jediným dvěma budovám s dřevěným průčelím ve městě. Výstavba dřevěných domů byla po řadě katastrofálních požárů v r. 1521 zakázána. Většina domů na Begijnhofu pochází z 16. století. Přilehlou zeď krášlí kolekce domovních znamení pocházejících z okolních budov. V souladu s životním postojem bekyní líčí biblické příběhy.

Dominantou jižní strany dvora je Anglický kostel (Engelse Kerk) z 15. století. Kostel vznikl pro bekyně přibližně v r. 1419. Po změně náboženské orientace byl zkonfiskován a r. 1607 pronajat skupině anglických a skotských presbyteriánů. Pravděpodobně se zde modlili otcové poutníci. Západně od kostela se tyčí tajná kaple (dům č. 29–30), kde se bekyně a další katoličky oddávaly modlitbám až do r. 1795, kdy byla obnovena náboženská svoboda. Kaple schraňuje mnoho památek na katolickou minulost města a její vitráže a obrazy zachycují výjevy z Amsterdamského zázraku.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar

Oficiální webová stránka: https://www.amsterdam.info/sights/begijnhof

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY