Belfast - Severní Irsko, Belfast
Základní informace
Belfast je hlavní město Severního Irska a po Dublinu je druhým největším městem na ostrově. Belfast, který leží u ústí řeky Lagan do Irského moře, je viktoriánské město, jehož bohatství bylo vybudováno na stavbě lodí a textilní manufakturní výrobě.
Původní irský název Belfastu, Béal Feirsde (v překladu „cesta k písečnému břehu“), byl poprvé zmiňován v 7. století. Status města získal Belfast až r. 1888 od královny Viktorie. Zdejší loďařství Harland and Wolff postavilo legendární Titanic a od dubna 2012 (u příležitosti 100. výročí vyplutí) je v místních docích otevřeno návštěvnické centrum. Mnoho budov bylo poškozeno během četných útoků organizace IRA v průběhu druhé poloviny 20. století.
Zajímavá místa Belfastu
Hlavní nákupní tepnu města, Donegall Place, lemují britské obchodní řetězce. Ve středu města na náměstí Donegall Square stojí radnice z r. 1906, jejímuž architektonickému stylu se někdy kvůli podobnosti s katedrálou St. Paul´s v Londýně přezdívá „wrenesance“ (podle architekta Christophera Wrena). Každé její nároží zdobí propracované věže a prostřední kupole ční do výšky 53 m. U budovy radnice se nachází několik soch – socha zamračené královny Viktorie, socha sira Edwarda Harlanda (zakladatele loděnice Harland a Wolff, která postavila Titanic) a pomník obětem katastrofy parníku Titanic – Titanic Memorial.
St Anne´s Cathedral (někdy označována jako Belfast Cathedral) je novorománská protestantská katedrála, která byla vysvěcená r. 1904. Nejedná se o katedrálu v pravém slova smyslu, neboť zde nesídlí žádný biskup. Obdivuhodný je její interiér, ve kterém vynikají zejména rozměrné pestrobarevné mozaiky z 20. let 20. století. Mozaika na stropě baptisteria se skládá z více než 150 tisíc kousků. Katedrála byla dokončena v r. 1981 po 80 letech stavby. V r. 2007 byla ke katedrále přidána nerezová ocelová věž, Spire of Hope, která je v noci osvětlena.
Nad vchodem do belfastské knihovny (Linen Hall Library) lze spatřit znak provincie Ulster – červenou ruku. Hrůzostrašná legenda vypráví o dvou keltských hrdinech, kteří závodili o to, kdo se první dotkne ulsterské půdy. Jeden z nich byl natolik odhodlaný zvítězit, že neváhal useknout si ruku a hodit ji na pobřeží.
Albert Memorial Clock Tower je jedna z nejznámějších památek Belfastu, která dnes budí zájem proto, že se vlivem poklesu půdy naklání. Novogotická hodinová věž byla postavena r. 1865 jako památka na manžela královny Viktorie, prince Alberta.
Nejznámější belfastská zeď (Peace Walls nebo také Peace lines) stojí v západní části Belfastu podél ulice Springmartin Road. Zeď z betonu a vlnitého plechu je téměř 5 kilometrů dlouhá a 6 m vysoká a odděluje od sebe katolickou a protestantskou čtvrť. Na několika místech se nachází brány, které se na noc zamykají. Zeď začíná vyrůstat v r. 1969, tj. v době, kdy Severní Irsko zachvátí nepokoje známé jako Troubles. Zeď byla původně postavena jen jako provizorium na dobu 6 měsíců, ale postupem času byla zpevňována a rozšiřována. Belfastská zeď je sice nejznámější, ale podobné zdi během neklidných let vyrostly i v jiných městech, např. Derry (Londonderry) nebo Portadown. Zdi by měly být zbourány do r. 2023, ale podle výzkumu z r. 2012 považuje 69 % obyvatelstva zeď za stále nezbytnou.
Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://visit-belfast.com/
https://en.wikipedia.org/…/Peace_lines