PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Bergwerk Salzwelten - Rakousko, Hallstatt

Základní informace

Bergwerk Salzwelten jsou nejstarší solné doly na světě, které se nachází v 1 030 metrů vysoké hoře Salzberg, tyčící se nad rakouským městečkem Hallstatt.

Hallstatt, Rakousko

Sůl v srdci hory je pozůstatkem oceánu, který se tu rozprostíral před asi 250 miliony let. Už v neolitu si lidé všimli, že se k místním horkým slaným pramenům schází množství zvěře, a brzy začali jejich sůl využívat. Pokusy o dobývání soli z nitra hory spadají do doby asi 5 000 př. n. l. Dokládá to např. hornický cepín, vyrobený z jeleního paroží, který tu byl objeven roku 1838. Sůl se ukázala jako skvělý konzervant, a tak tu archeologové našli mnoho dokladů o lidské činnosti, ať už se jednalo o provazy, měchy na vodu, šperky, oděvy, ale i nejstarší známé dochované dřevěné schodiště. Roku 1734 byl dokonce objeven slavný „muž v soli“, jehož příběh vypráví expozice na začátku prohlídky solných dolů.

Soustavná těžba je v dolech doložená až v 16. století př. n. l. Ta však trvala „jen“ tři století a poté zůstal důl opuštěn. Předpokládá se, že důvodem byl sesun podmáčené půdy. Důl znovu ožil v době bronzové. Kolem roku 800 př. n l. přestavoval nejbohatší zásobárnu soli v Evropě, kdy se na povrch dostala až tuna soli denně. Dnes je tu zaměstnáno čtyřicet pracovníků a každý rok odtud odputuje 250 000 tun soli.

K dolům se lze dostat pozemní lanovkou Salzbergbahn z Hallstattu. Hned u zastávky Rudolfsturm se lze projít po vyhlídkové plošině, jejíž trojúhelníkový půdorys vyrůstá z hory ve výšce 350 metrů nad střechami domů. Vidět z ní lze město Hallstatt, stejnojmenné jezero i masiv Dachsteinu.

Adrenalin si je možné užít i při samotné 90 minutové prohlídce dolu. Návštěvníci na začátku dostanou ochranné termokombinézy a poté už vyrazí do nitra hory. Čeká je projížďka vláčkem, dvě speciální hornické skluzavky, ale i množství informací o těžbě soli a hra světel nad podzemním jezerem.

Rada: Nezapomeňte při koupi vstupenek požádat o audioprůvodce v češtině.

Oficiální webová stránka: https://www.salzwelten.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY