Biograd na Moru - Chorvatsko
Základní informace
Biograd na Moru, tedy česky doslova bílé město na moři, je oblíbené chorvatské přístavní letovisko s necelými šesti tisíci obyvateli, ležící v severní Dalmacii asi třicet kilometrů jihovýchodně od Zadaru.
Na malém poloostrově mezi zátokami Bošana na severu a Solina na jihu si svou osadu Blandone založili** už ligurské kmeny. Její název se ve středověku změnil na Alba Civitas a svůj největší rozkvět zažila v 11. a 12. století, kdy z Biogradu **král Petr Krašimir IV. udělal hlavní město své říše a zároveň korunovační město chorvatských králů. V polovině 11. století tu vzniklo i biskupství.
Roku 1125 město dobyli Benátčané a vyplenili ho. Obnoveno bylo až na počátku 13. století, kdy nedaleký Zadar napadli křižáci. Jeho obyvatelé, kteří museli uprchnout, Biograd znovu vystavěli. Rozkvět města přišel i s Benátčany v 15. století, ale jeho sláva skončila roku 1646 nájezdem Turků.
Biograd na Moru těží ze své skvělé zeměpisné polohy uprostřed dlouhé pobřežní riviéry se slunnými zátokami s krásnými plážemi, lemovanými ostružinami. Jako cíl turistů jej jako první objevili Češi roku 1920, ale první hotel tu vyrostl až o patnáct let později.
Biograd se může pyšnit dvěma marinami, z nichž jedna okouzluje v noci unikátním osvětlením pod hladinou. Z nemnoha historických památek lze jmenovat pozůstatky opevnění či kostely zasvěcené svatému Rochovi a svatému Antonínovi.
Za pozornost stojí především vlastivědné muzeum, nacházející se v centru města v budově z 18. století, postavené na základech středověkých zdí, kde dříve sídlil soud. Zaměřené je na archeologii a pyšní se pozůstatkem benátské lodi z 16. století. Ta při své cestě do Konstantinopole uvízla na útesech a ztroskotala. Objevena byla až roku 1967 a díky tomu je možné si dnes prohlédnout přes deset tisíc předmětů, které se na ní našly.