Blackfriars Bridge - Anglie, Londýn
Základní informace
Blackfriars Bridge je silniční a pěší most přes řeku Temži v Londýně. Nachází se mezi mosty Waterloo Bridge a železničním mostem Blackfriars Railway Bridge a vede po něm silnice A201. U severního konce mostu se nachází Inns of Court (profesionální sdružení barristerů, tj. advokáti, kteří mohou praktikovat u Korunního soudu) a chrám Temple Church. Poblíž jižního konce leží umělecká galerie Tate Modern a věž Oxo Tower.
Historie Blackfriars Bridge
První most u Blackfriars byl 303 metrů dlouhý mýtný most, který vytvořil Robert Mylne v italském stylu a podpíralo ho devět oblouků z portlandského vápence. Stavba mostu trvala devět let a veřejnosti se představil v roce 1769. Byl to teprve třetí most, který byl přes řeku Temži postaven (po mostech London Bridge a Westminster Bridge). Původně nesl název William Pitt Bridge (po předsedovi vlády Williamu Pittovi). Neformálně byl však pojmenován po klášteru Blackfriars Monastery s dominikánským převorstvím, který stál kdysi opodál. Později byl most osvobozen od daní. Stavba mostu však nebyla provedena dobře a v letech 1833–1840 bylo zapotřebí most opravit. Kvůli rozsáhlým opravám se však rozhodlo, že se na stejném místě postaví nový most.
Současný most Blackfriars Bridge otevřela v roce 1869 sama královna Victoria. Je dlouhý 281 metrů a tvoří ho pět kovaných oblouků. Konstrukci mostu navrhl Joseph Cubitt a postavila ho firma P.A. Thom & Co. Cubitt navrhl také sousední železniční most Blackfriars Railway Bridge (dnes jsou z něho vidět pouze pilíře). Stejně jako jeho předchůdce, most vlastní a spravuje společnost Bridge House Estates, dobročinný spolek, nad kterým dohlíží společnost City of London Corporation. Most byl kvůli vysokému dopravnímu zatížení v letech 1907–10 rozšířen z původních 21 metrů na dnešních 32 metrů.
Na pilířích mostu jsou kamenné sochy vodních ptáků od sochaře Johna Birnieho Philipa. Na východní straně (po proudu řeky, blíže k ústí řeky Temže do Severního moře) jsou zobrazeni mořští ptáci a na západě (proti proudu řeky) jsou sladkovodní ptáci. Na severní straně mostu je socha královny Viktorie, které byl most zasvěcen. Sochu financoval Sir Alfred Seale Haslam. V roce 1972 byl most zapsán na seznam chráněných památek.
Železniční most Blackfriars Railway Bridge
Původní železniční most Blackfriars Railway Bridge navrhl Joseph Cubitt a otevřený byl v roce 1864. Slabá konstrukce však neunesla moderní železniční soupravy, a proto byl v roce 1885 odstraněn. Dnes jsou zde k vidění pouze jeho pilíře. O něco níže po proudu řeky byl postaven druhý železniční most (původně nesl název St Paul´s Railway Bridge). Otevřený byl v roce 1886 a jeho návrháři byli John Wolfe-Barry a Henri Marc Brunel. Roku 1937 se nádraží St Paul´s přejmenovalo na Blackfriars, a proto byl přejmenovaný i železniční most na Blackfriars Railway Bridge.
Most Blackfriars Bridge a jeho odkaz v umění
V roce 1945 dostal stejné jméno po Blackfriars Bridge jeden z mostů Bailey Bridge na řece Rýn. Spisovatel Neil Gaiman ve své knize Neverwhere pojmenoval po Blackfriars Bridge domov neznámého řádu mnichů. Most se objevuje i v textech písní Resurrectionist (od Pet Shop Boys) a Cold Bread (od Johnny Flynna a The Sussex Wit). Zahrál si i ve filmu Happy-Go-Lucky, kde po něm hlavní hrdina jezdí na kole. Ve filmu The Avengers je most zničen tornádem. Most je zmiňován i v italských písních, které zpívají o smrti Robera Calviho (Via Italia od Gangu, Nostra signora dei depistati od Modena City Ramblers).
Nejbližší stanice metra Blackfriars, Southwark, Temple.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…riars_Bridge
http://cs.wikipedia.org/…ilway_Bridge
http://london.wikia.com/…riars_Bridge
http://referaty-seminarky.cz/…iars-bridge/