PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Blarney Castle - Irsko

Základní informace

Zřícenina hradu Blarney Castle se nachází 8 km západně od města Cork. Ze středověkého hradu se dochoval pouze donjon postavený r. 1446. Hrad je každoročně hojně navštěvován turisty, kteří sem přicházejí políbit legendární kámen Blarney Stone.

Irsko Blarney Castle Irsko Blarney Castle

Legenda o Blarney Stone

Kámen je zasazen do zdi pod hradním cimbuřím. Podle legendy nebyl první majitel hradu, Cormac Laidir MacCarthy, dobrý řečník. Když se jednou chystal před soud, poprosil o pomoc keltskou bohyni Clíodhnu. Ta mu poradila, aby se ráno před soudem šel projít k řece a políbil první kámen, který najde. MacCarthy tak učinil, jazyk se mu jako zázrakem rozvázal a soud vyhrál. Kámen proto nechal na oslavu zabudovat do jedné z hradních zdí. MacCarthy se posléze proslavil uměním diplomacie. Jako účinnou zdržovací taktiku používal uklidňující, ale vyhýbavé proslovy. Kdo z návštěvníků chce získat tento dar výřečnosti, musí vyjít po 127 schodech na cimbuří, lehnout si na záda a ve velmi nepohodlné poloze se zakloněnou hlavou políbit „kámen výřečnosti“.

Co stojí za pozornost

Za zhlédnutí stojí také hradní žalář, který tvoří labyrint podzemních chodeb a místností. V jedné z místností se údajně nacházela hradní studna. Přes 16 m dlouhý tunel (v dnešní době již nepřístupný) spojuje tuto místnost s malou jeskyní, která se nazývá Jezevčí jeskyně (Badger´s Cave). Když Cromwellův generál, lord Broghill, dobyl hrad a vstoupil dovnitř, našel zde jen dva staré sluhy. Zbylé osazenstvo hradu uprchlo přes Jezevčí jeskyni spolu s veškerým pokladem.

Při návštěvě hradu nelze vynechat také prohlídku přilehlých zahrad a Rock Close. Na pozemcích kolem hradu je k vidění mnoho tematických zahrad, např. zahrada s kapradím (Fern Garden), která se nachází hluboko v lese a svým designem připomíná tropickou džungli, zahrada s jedovatými rostlinami (Poison Garden), irská zahrada (Irish Garden) nebo bažinatá zahrada (Bog Garden), ve které se nachází i dva vodopády a nejstarší stromy na pozemcích Blarnay Castle – skupina tří tisů, které zde rostou již přes 600 let.

Rock Close je mystické místo, kde se v minulosti nacházelo staré druidské osídlení. Mezi vápencovými skalními útvary v Rock Close nalezneme také tzv. schody přání (Wishing steps). Říká se, že pokud schody sejdete a vyjdete se zavřenými očima bez zastavení a budete přitom myslet na své přání, tak se vám do roka vyplní. Některé prameny uvádí, že se schody mají zdolat pozpátku.

Zdroj:
www.blarneycastle.ie
www.discoverireland.ie
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea

Oficiální webová stránka: www.blarneycastle.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY