PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Blarney Castle - Irsko

Základní informace

Zřícenina hradu Blarney Castle se nachází 8 km západně od města Cork. Ze středověkého hradu se dochoval pouze donjon postavený r. 1446. Hrad je každoročně hojně navštěvován turisty, kteří sem přicházejí políbit legendární kámen Blarney Stone.

Legenda o Blarney Stone

Kámen je zasazen do zdi pod hradním cimbuřím. Podle legendy nebyl první majitel hradu, Cormac Laidir MacCarthy, dobrý řečník. Když se jednou chystal před soud, poprosil o pomoc keltskou bohyni Clíodhnu. Ta mu poradila, aby se ráno před soudem šel projít k řece a políbil první kámen, který najde. MacCarthy tak učinil, jazyk se mu jako zázrakem rozvázal a soud vyhrál. Kámen proto nechal na oslavu zabudovat do jedné z hradních zdí. MacCarthy se posléze proslavil uměním diplomacie. Jako účinnou zdržovací taktiku používal uklidňující, ale vyhýbavé proslovy. Kdo z návštěvníků chce získat tento dar výřečnosti, musí vyjít po 127 schodech na cimbuří, lehnout si na záda a ve velmi nepohodlné poloze se zakloněnou hlavou políbit „kámen výřečnosti“.

Co stojí za pozornost

Za zhlédnutí stojí také hradní žalář, který tvoří labyrint podzemních chodeb a místností. V jedné z místností se údajně nacházela hradní studna. Přes 16 m dlouhý tunel (v dnešní době již nepřístupný) spojuje tuto místnost s malou jeskyní, která se nazývá Jezevčí jeskyně (Badger´s Cave). Když Cromwellův generál, lord Broghill, dobyl hrad a vstoupil dovnitř, našel zde jen dva staré sluhy. Zbylé osazenstvo hradu uprchlo přes Jezevčí jeskyni spolu s veškerým pokladem.

Při návštěvě hradu nelze vynechat také prohlídku přilehlých zahrad a Rock Close. Na pozemcích kolem hradu je k vidění mnoho tematických zahrad, např. zahrada s kapradím (Fern Garden), která se nachází hluboko v lese a svým designem připomíná tropickou džungli, zahrada s jedovatými rostlinami (Poison Garden), irská zahrada (Irish Garden) nebo bažinatá zahrada (Bog Garden), ve které se nachází i dva vodopády a nejstarší stromy na pozemcích Blarnay Castle – skupina tří tisů, které zde rostou již přes 600 let.

Rock Close je mystické místo, kde se v minulosti nacházelo staré druidské osídlení. Mezi vápencovými skalními útvary v Rock Close nalezneme také tzv. schody přání (Wishing steps). Říká se, že pokud schody sejdete a vyjdete se zavřenými očima bez zastavení a budete přitom myslet na své přání, tak se vám do roka vyplní. Některé prameny uvádí, že se schody mají zdolat pozpátku.

Zdroj:
www.blarneycastle.ie
www.discoverireland.ie
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea

Oficiální webová stránka: www.blarneycastle.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY