PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Boka Kotorská -

Základní informace

Boka Kotorská, neboli Kotorský záliv, je největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře.

Boka Kotorská leží na jihozápadě Černé Hory a skládá se ze čtyř menších zálivů: Hercegovského, Risanského, Kotorského a Tivatského. 28 km dlouhý záliv, jehož pobřeží dosahuje délky 107,3 km, se zařezává do masivu Dinárských hor a připomíná severské fjordy. Není však ledovcového původu, ale vytvořila jej dnes již zmizelá řeka Bokelj, která sem stékala z nejvyšších míst pohoří Orjen.

Nejužší místo zálivu dosahuje šířky pouze 350 metrů a je pojmenováno Verige neboli řetězy. Právě zde totiž místní obyvatelé po děsivém útoku pirátů roku 1624 natáhli z jedné strany úžiny na druhou řetězy, které zabránily, aby nepřátelské lodě vpluly do úžiny. Dnes na tomto místě funguje trajekt, který spojuje města Kamenari a Lepetane.

Pobřeží Boky Kotorské bylo osídleno již v antice a zůstalo vyhledávaným sídlem i během středověku, o čemž svědčí dobře zachovalá středověká města Tivat, Perast, Prčan, Herceg-Novi, Risan či Kotor, podle nějž celá zátoka dostala název. V tomto starobylém městě, zapsaném roku 1979 na seznam světového dědictví UNESCO, se dokonce dochoval neporušený systém městského opevnění.

Na břehu zálivu lze navštívit i jednu z nejkrásnějších středověkých staveb ve Středomoří, románskou katedrálu svatého Tripuna. K ní se váže pověst o námořnících, kteří převáželi tělo tohoto světce. Když je zastihla na otevřeném moři bouřka, vjeli se schovat do klidných vod zálivu. Poté ovšem netušili, jak odtud vyplout, a tak jim místní nabídli, že tu mohou Tripunovy ostatky nechat, že je budou uctívat ve vší slávě.

Svůj historický věhlas získala Boka Kotorská v roce 1918, kdy tu proběhla vzpoura proti Rakousku-Uhersku. Začala první únorový den na křižníku Sankt Georg, k němuž se záhy přidalo skoro čtyři tisíce námořníků. Brzy však byla revolta potlačena a její účastníci potrestáni – osm set námořníků skončilo v těžkém žaláři a její čtyři vůdcové, včetně českého sociálního demokrata Františka Raše, byli popraveni.

I po pádu rakousko-uherské monarchie však byla Československá republika s Bokou Kotorskou spojena, neboť tu byl přístav jejích námořních lodí.

Rada: Plánujete-li výlet na Boku Kotorskou, dobře se připravte na klimatické podmínky. Přestože toto území patří k nejdeštivějším v Evropě, v srpnu převažuje velké sucho, které způsobuje lesní požáry. Naopak v listopadu přichází bouřky, které průměr spadlé vody zásadně zvyšují.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY