Bologna - Itálie
Základní informace
Bologna je největším a hlavním městem italského regionu Emilia-Romagna. Je domovem nejstarší evropské univerzity, která zde byla založena v r. 1088. Historické centrum v Bologni patří k největším v Evropě.
Město s necelými čtyřmi sty tisíci obyvateli, které dnes prosperuje především díky lehkému průmyslu a moderním technologiím, založili v 6. století př. n. l. Etruskové a nazvali jej Felsina. O dvě století později sem přišli keltští Bojové, kteří jej přejmenovali na Bononia a roku 189 př. n. l. se Bologna stala součástí Římské říše. Po ničivých nájezdech Langobardů a Franků přišlo období rozkvětu, které vydrželo až do 14. století. Větší úpadek moci města nastal s rokem 1506, kdy bylo včleněno do papežského státu.
O významu Boloni svědčí fakt, že tu byla založena první univerzita na světě. Své vzdělání tu získali takoví velikáni, jako byl Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský, ale i Mikuláš Koperník.
Dnešní sídlo univerzity vzniklo roku 1565, kdy církev seskupila všechny její části pod jednu střechu, aby si snadněji udržela kontrolu. Představu o starších budovách si lze udělat např. díky Archiginnasiu, na jehož výstavbu přesunul papež peníze a pozemky z již rozestavěného gotického chrámu San Petronio. Ten měl být původně větší než bazilika svatého Petra v Římě, ale kvůli náhlému nedostatku financí musely být jeho plány upraveny. Dnes tu tak lze obdivovat trojlodní kostel s dvaadvaceti postranními kaplemi a s nádherným vstupním portálem.
K dalším významným církevním stavbám patří např. kostel San Domenico, v němž jsou uloženy ostatky zakladatele dominikánského řádu, či opatství Santo Stefano, v němž se dochovaly čtyři z původních sedmi středověkých kostelů.
Historické centrum města je typické červenými cihlovými budovami, zdobenými podloubími a balkony. Slavné symboly Bologni představují věže Asinelli a Garisenda a za zhlédnutí stojí i Neptunova fontána z roku 1566. Opominout nelze ani jednu z nejvýznamnějších galerií severní Itálie Pinacoteca Nazionale.