Book of Kells - Irsko, Dublin
Základní informace
Book of Kells, česky překládáno jako Kniha z Kellsu nebo Evangeliář z Kellsu, je bohatě ilustrovaný evangeliář, který je považován za nejcennější irský národní poklad.
Book of Kells dnes patří k věcem, které nelze v Dublinu vynechat. Příběh tohoto díla však začíná zcela jinde. Za kořeny jednoho z nejznámějších středověkých rukopisů je potřeba se vrátit až do 6. století na území dnešního Skotska. Právě tam se v klášteře na ostrově Iona na Vnitřních Hebridách usadil misionář a mnich svatý Kolumba. Těsně před rokem 800 pak žáci jeho školy, keltští mniši, začali přepisovat v latině čtyři evangelia Nového zákona a další texty, přičemž vycházeli z Vulgaty, ale i ze starších podkladů. Předpokládá se však, že mniši museli roku 806 uprchnout před nájezdem Vikingů do Irska, kde se usadili v srdci ostrova v klášteře v Kells, v jehož kostele se nachází ostatky svatého Kolumba. Právě tady své dílo dokončili a dle tohoto místa také získalo název.
Nejstarší písemné zmínky o existenci této knihy pochází z roku 1007, kdy lze v historických pramenech dohledat zápis, že byla ukradena. Když se po letech znovu našla, chyběly už na ní zlatem pobité desky. Roku 1654 ji pak vojáci Olivera Cromwella převezli do Dublinu a od roku 1661 je majetkem Trinity College. Právě v její knihovně si ji dnes zájemci mohou prohlédnout.
Rukopis sestává ze 340 listů, které v 19. století někdo z neznámých důvodů ořízl do formátu 330×250 mm. Mnohé části knihy se však ztratily a vůbec nic se o nich neví. Známé stránky jsou zdobeny vyobrazením fantastických bájných bytostí, reálných postav i nepřebernou škálou různých ornamentů. Na některých vyobrazeních je znát, že kniha nebyla zcela dokončena – některé miniatury zůstaly jen v náčrtcích. I tak ji lidé, které žili v době jejího vzniku, považovali za tak krásnou, že byli přesvědčeni, že nemůže být lidským dílem – ruku umělce museli vést andělé.