PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Bothwell Castle - Skotsko

Základní informace

Bothwell Castle je středověký hrad z 13. století stojící na břehu řeky Clyde jihovýchodně od Glasgow. Hrad Bothwell sehrál významnou roli ve skotské válce o nezávislost.

Bothwell Castle, Skotsko

V polovině 12. století věnoval skotský král David I. Davidu Olifardovi pozemek v zátočině řeky Clyde nedaleko strategického brodu. Roku 1242 se pak toto území dostalo do rukou Walterovi of Moray, který přišel se smělým plánem. Vysoko na útesu nad řekou vybuduje obrovský hrad, obklopený hradbami, který bude zabírat rozlohu 1,5 akru. Strážit jej měla brána se dvěma obrannými věžemi. Dle dochovaných materiálů se mělo jednat o nejkrásnější stavbu v křesťanském světě. Walter a po něm jeho syn začali budovat, ale zdaleka nestihli zrealizovat všechny své plány.

Jako první vznikl ústřední 25 metrů vysoký donjon s vězením, jenž je dodnes považován za nejlepší příklad světské středověké gotiky ve Skotsku. Další pokračování stavby však přerušily války o skotskou nezávislost. Roku 1296 popravil anglický král Eduard I. Walterova syna a obsadil hrad.

Další více než půlstoletí se vlastníci pevnosti střídali v závislosti na tom, kdo zrovna v okolí zvítězil. Až v roce 1362 se nemovitost oklikou vrátila zpět k rodu Moray a začala přestavba a dokončování hradeb. Poté příslušníci této rodiny dostavěli množství dalších budov, takže dnešní podoba pevnosti pochází spíše ze 14. a 15. století.

V 18. století zůstal tento rozsáhlý středověký hrad opuštěn a chátral až do roku 1935, kdy byl předán do rukou státu, pro nějž jej spravuje organizace Historic Scotland. Prohlédnout si tu lze centrální věž z tmavě červeného pískovce, která byla v průběhu staletí několikrát zničena a znovu opravena. Ohromí i nádherná Great Hall a soukromá kaple rodiny Douglas z 15. století a velmi zajímavá je i výstava ve spodní místnosti s nádherným klenutým stropem, zaměřená na historii hradu a obléhání vojskem Eduarda I. roku 1301.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
v r. 2020 sníženo z důvodu rekonstrukce

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY