PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bourtange - Nizozemsko

Základní informace

Bourtange je malebná vesnička, která vznikla z původní pevnosti v nizozemském regionu Westerwolde, blízko německých hranic.

Vznik pevnosti Bourtange

K počátkům této nádherné vesnice je třeba se vrátit o pět století zpět do období tzv. osmdesátileté války. V 16. století lidé neuměli kontrolovat hladinu podzemní vody, a tak větší část současné nizozemské pevniny tvořily nebezpečné bažiny, které bylo možné projít jen skrze tvrdší písčité hřbety. A právě na jednom z nich u hranic s Německem nechal Vilém I. Oranžský vybudovat pevnost v podobě hvězdy s pěti bastiony. Právě kolem ní totiž procházela jediná spojnice mezi Německem a městem Groningen, které ovládali Španělé. Vilém I. Oranžský doufal, že tak zabrání zásobování města a Groningen zcela izoluje.

Z místa, kde byla pevnost založena, také pochází její název, neboť tange znamená v nizozemštině pískový hřbet. Stavbou byl pověřen pevnostní inženýr Adriaan Anthoniszoon, který roku 1593 jen po třinácti letech dokončil hvězdicovitou pevnost s vnitřním nádvořím o délce 169 metrů.

S rozvojem zbraní však bylo nutné pevnost na počátku 17. století rozšířit a zároveň zvýšit její hradby a potřeba regulace okolní vody si vyžádala postavení hráze na kanálu jihozápadně od pevnosti.
V důsledku vývoje vojenské techniky byla Bourtange mnohokrát přestavována, a to tak dlouho, až kvůli moderním zbraním zcela ztratila význam. Zároveň s tím se zmenšila vojenská posádka a stále více civilistů se stěhovalo do opuštěných budov. Pevnost se tak postupně změnila ve vesnici, která byla oficiálně uznána roku 1851.

Ve 20. století došlo k velké rekonstrukci Bourtange dle plánů z roku 1742 tak, aby se pevnost nestala jen turistickou atrakcí, ale především živoucí vesnicí, odpovídající současným požadavkům bydlení. Právě proto se např. proměnily sklady v hradbách na garáže.

I přes všechny tyto úpravy si však vesnice se 430 obyvateli ponechala své neopakovatelné kouzlo. Turistům také nabízí prohlídku několik muzeí, např. Terra Mora, osvětlující provázanost mezi pevností a okolními mokřady, Kasárna s archeologickými nálezy, jež byly objeveny během stavby pevnosti či malebný Kapitánův dům z roku 1661.

Rada: Pro návštěvu více muzeí se vyplatí zakoupit si kombinovanou vstupenku. K dostání je v jednotlivých muzeích či v informačním centru.

Oficiální webová stránka: https://www.bourtange.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY