PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

British Library - Anglie, Londýn

Základní informace

British Library je národní knihovnou Spojeného království a hlavní vědeckou knihovnou, ve které se nachází více než 150 milionů předmětů z různých zemí, v různých jazycích a formátech v tištěné i digitální podobě. Knihovna byla založena 1. 7. 1973 zákonem British Library Act 1972, předtím byla součástí Britského muzea. British Library je druhou největší knihovnou na světě po Knihovně kongresu ve Spojených státech.

The British Library, Londýn, Anglie The British Library, Londýn, Anglie

Co a kde je v knihovně uskladněno

K uskladnění všech předmětů knihovny je zapotřebí 625 kilometrů regálů. Každý rok knihovna rozšiřuje svoji sbírku o 3 miliony položek. Od roku 1983 je součástí knihovny i Národní zvukový archiv, který čítá více než milion disků a 185 tisíc pásek z celého světa. Najdete mezi nimi hudbu, drama, literaturu, mluvenou historii i zvuky přírody.

Po mnoho let byla sbírka knihovny roztroušena v několika budovách po celém Londýně – Bloomsbury, Chancery Lane, Byasware a další. Dnes se nachází ve dvou budovách – na Euston Road v Londýně vedle vlakového nádraží St Pancras a na severu Anglie v hrabství Yorkshire ve městě Boston Spa.

Na Euston Road najdete kopie všech knih, které se tisknou ve Spojeném království a Irsku, včetně ostatních titulů, které jsou distribuovány v zemi. Britská knihovna je jako jediná obdrží automaticky zdarma. Budovu navrhnul architekt Colin St John Wilson a je největší veřejnou budovou ve Spojeném království postavenou ve 20. století. Uprostřed je šestipodlažní skleněná věž obsahující předměty z Královské knihovny s 65 tisíci knihami, rukopisy a mapami, které nasbíral král Jiří III v letech 1763 až 1820. Mezi významné exponáty, které lze v knihovně najít, patří například dvě kopie Magna Charty z roku 1215, rukopisy skupiny Beatles nebo nejstarší kompletně dochovaná tištěná kniha Diamond Sutra a další.

Sbírka britských a zahraničních novin byla původně uložena v Colindale na severu Londýna. Od roku 2009 je k dispozici v Boston Spa, kde se nachází i čítárny. Budova, kterou otevřel Rossie Winterton, může uskladnit na 7 milionů položek. Nashromážděny jsou zde sbírky britských a irských novin již od roku 1840. Sbírky londýnské edice národních deníků a sobotních novin jsou kompletní již od roku 1801. Miliony stran novin jsou od roku 2011 přístupné i online.

Britská knihovna dnes

Součástí Britské knihovny jsou stálé výstavy, které jsou zdarma a jsou přístupné každý den v týdnu s výjimkou pár dnů v roce, kdy je knihovna uzavřena. Vedle stálých výstav knihovna pořádá pravidelné výstavy s různým zaměřením. Čítárny The Reading Rooms jsou o státních svátcích a v neděli zavřené.

Britskou knihovnu v Londýně si můžete prohlédnout i s průvodcem. Zahrnuje návštěvu galerie Viewing Gallery, kde můžete vidět některé z čítáren Reading Rooms a dozvědět se, jak jsou knihy uloženy, získávány a doručeny. Prohlídka trvá cca 75 minut a vyjde na zhruba 10 liber.

Nejbližší stanice metra King´s Cross/St Pancras, Euston nebo Euston Square.

Oficiální webová stránka: www.bl.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY