PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Brodick Castle - Skotsko

Základní informace

Brodick Castle je nádherný hrad obklopený zahradami a rozsáhlým parkem na skotském ostrově Arran.

Skotsko Isle of Arran, Brodick castle

Na místě dnešního Brodick Castle u zálivu Firth of Clyde stála už v pátém století pevnost. V té době spadalo toto území pod správu norského krále, a tak Vikingové hojně využívali pláž za dnešním hradem jako přístaviště.

Během staletí pak vystřídal pozemek množství vlastníků, až připadl rodině Hamilton, která zde roku 1510 postavila na útesu nad zálivem donjon, jenž se stal základem dnešního hradního komplexu. Už o osmnáct let později však byla stavba poškozena a následně hned zrekonstruována, ale stejná situace se opakovala i roku 1544. Stav hradu pak určovalo množství konfliktů a dobývání. Jeho dnešní podobu mu dal až architekt James Gillespie Graham roku 1844.

Návštěvníci sem vstupují branou z počátku 19. století a prohlídka začíná nádherným hlavním sálem v přízemí. Tam se také nachází obrovská kuchyně a kavárna. Ohromující schodiště zdobené 87 hlavami jelenů, z nichž všechny kromě jednoho byli zastřeleni na ostrově, vede do prvního patra se soukromými apartmány, jídelnou i knihovnou.

Turisty vyhledávaným místem je i žalář, který byl náhodou objevený ve zdech hradu roku 1977.
Množství zájemců sem také naláká stará pověst o „šedé paní“ (Gray Lady), která se tu prý občas zjevuje. Prameny uvádí, že se tato žena za svého života spojila se smrtí, a proto skončila v místní hladomorně. K dalším zvláštnostem patří i bílý jelen, který se prý pase v okolí hradu vždy, když má zemřít nejstarší člen rodiny majitele.

Hrad obklopují zahrady, z nichž část byla založena už roku 1710. Díky více druhům rododendronů kvetou skoro po celý rok. Zahrady pak přechází v park, který sahá od zálivu až k hoře Goatfell. Jeho značené stezky vedou kolem ledovny, ale i k letní chatce bavorského stylu, připomínající kořeny stromu.

Rada: Brodick Castle si můžete prohlédnout i na rubové straně skotské dvacetilibrové bankovky, vydávané od roku 1987.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY