PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Brompton Oratory - Anglie, Londýn

Základní informace

Brompton Oratory je kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie (Church of the Immaculate Heart of Mary), který se nachází v londýnském South Kensington v ulici Bromton Road vedle muzea Victoria and Albert Museum. V seznamu chráněných památek je zapsán jako „The Oratory“. Je však známý pod názvem Bromton Oratory a je to druhý největší katolický kostel v Londýně.

Brompton Oratory, Londýn, Anglie

Historie kostela Brompton Oratory

Patří společenství Congregation of the London Oratory, vedle toho se v Británii nachází další dvě společenství – Birmingham Oratory a Oxford Oratory. Jde o společenství kněží nazývaných " Kongregace oratoria sv. Filipa Neri“ (The Congregation of the Oratory of Saint Philip Neri ) nebo Oratoriáni (Oratorians). Sv. Filip Neri (1515–1595) založil kongregaci v Římě, odkud se rozšířila do celého světa a dnes čítá na 70 domů a na 500 kněží.

První anglický spolek St. Philip´s Oratory vznikl v Birminghamu v roce 1845 (přivedl ho sem John Henry Newman, který konvertoval ke katolicismu a stal se oratoriánem). Další skupina konvertitů, včetně otce Fredericka Williama Fabera, poté založila i londýnský spolek London Oratory. V listopadu 1852 zakoupil otec Faber půdu o ploše 3,5 akru v rychle se rozvíjejícím předměstí Bromptonu, později známém jako South Kensington. Postavili zde dům Oratory House a dočasný kostel. Obě stavby navrhl Joseph John Scoles.

V roce 1874 byl k výročí založení Kongregace zřízen finanční fond na postavení nynějšího kostela. Ve vyhlášené soutěži zvítězil návrh architekta Herberta Gribbla. Základní kámen kostela byl položen v červnu 1880 a současná novobarokní budova byla vysvěcena 16. dubna 1884. O několik dní později kardinál Manning kostel oficiálně otevřel a kázal velkému shromáždění 16 biskupů a 250 kněží. Kostel je z portlandského vápence a má betonovou klenbu. V roce 1895 byla přidaná 61 metrů vysoká kupule, jejímž architektem byl George Sherrin. V roce 1896 byl u kostela postaven památník Newman memorial. Před rokem 1903 to byl největší katolický kostel v Londýně (předtím, než byla otevřena katedrála Westminster Cathedral). Současný kostel byl zrestaurován a znovu vyzdoben ke svému stému výročí v roce 1984.

Kostelní varhany postavila firma J.W.Walker & Sons a byly dokončeny v roce 1954. Navrhl je kostelní varhaník Ralph Downes, který patřil mezi nejvlivnější návrháře varhan té doby (navrhl také varhany v hale Royal Festival Hall, St Albans Abbey a Gloucester cathedral). Byly to první varhany v Londýně postavené v neoklasicistním stylu a jsou považovány za jedny z nejlepších britských varhan postavených od druhé světové války. V letech 2004–5 byly kompletně zrestaurovány a opraveny. Varhany mají 45 rejstříků a 3 ruční ovládání i pedály.

Chórové sbory v Brompton Oratory

O nedělích a svátcích se konají v kostele slavnostní mše v latině a nešpory. Při mších vystupují tři chórové sbory a profesionální hudební doprovod. Profesionální chórový sbor London Oratory Choir zpívá v kostele při liturgických oslavách, latinských mší a nešporách. Profesionální katolický sbor s mezinárodní reputací byl založen na Brompton Road v roce 1854.

V roce 1973 založil John Hoban juniorský sbor London Oratory Junior Choir. Sbor zpívá v kostele pravidelně každý týden a vystupuje i v hlavních londýnských koncertních halách a na festivalu Proms. Od roku 1979 vystupuje i v divadle Royal Opera House v Covent Garden. Sbor nazpíval i soundtrack k filmu Harry Potter a Relikvie smrti.

Římskokatolický kostel Bromton Oratory je úzce spojen se školou London Oratory School. Škola chórového sboru London Oratory School Schola byla založena v roce 1996 a patří mezi přední londýnské chlapecké sbory. Chlapci se zde vzdělávají již od svých sedmi let. Kromě liturgických a koncertních vystoupení sbor nahrál i soundtracky k trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings).

Nejbližší stanice metra South Kensington, Knightsbridge.

Zdroje:
http://www.bromptonoratory.com/…Find_Us.html
http://en.wikipedia.org/…pton_Oratory
http://www.london-oratory.org/…/content.asp?…
http://www.fcm.org.uk/…Oratory.html

Oficiální webová stránka: www.bromptonoratory.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY