PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Brookwood Cemetery - Anglie

Základní informace

Brookwood Cemetery je největší hřbitov ve Spojeném království ležící jihozápadně od Londýna. Část hřbitova zabírá Brookwood Military Cemetery s hroby vojáků bojujících ve světových válkách. Je zde i RAF sekce s hroby českých a amerických letců sloužících za 2. světové války.

Anglie Brookwood, Military Cemetery

V 19. století se začala razantně zvyšovat londýnská populace. Jen v letech 1801 až 1851 se počet obyvatel britské metropole zdvojnásobil, což přinášelo obrovské problémy. Každý rok tu umíralo o padesát tisíc lidí více než dříve a hřbitovy přesahovaly svoji kapacitu. Proto parlament uzavřel pohřebiště ve vnitřním Londýně a otevřel sedm nových na předměstích.

Největší z nich byl Brookwood Cemetry s rozlohou více než šest set hektarů. Podobu mu dal patrně architekt William Tite a při jeho otevření veřejnosti roku 1854 se jednalo o největší hřbitov na světě. Problém dopravy těl zemřelých vyřešila zvláštní Brookwood Necropolis Railway, tedy železnice, sloužící jen a pouze k přepravě mrtvých a pozůstalých z Londýna na místo posledního odpočinku. Vzdálenost dlouhou 37 kilometrů vlak překonal asi za čtyřicet minut. První spoje tu začaly jezdit roku 1854 a využívány byly po dobu 87 let. Že se jednalo o vlak důležitý, dokazuje např. i fakt, že v letech 1894 až 1903 přepravil každý rok více než dva tisíce těl.

Na tzv. londýnské nekropoli proběhlo dodnes více než čtvrt milionu pohřbů a k vidění je tu množství nádherných pomníků a památníků. Součástí hřbitova je i československý armádní hřbitov. Ten vznikl po druhé světové válce a jeho skoro padesát hrobů připomíná naše vojáky, kteří padli na různých místech Spojeného království. Dominuje mu velký pomník s nápisem Czechoslovakia a s velkým znakem s českým lvem.

Pro obyvatele České republiky je bezesporu zajímavý i další hrob. Ten patří české vlastence Zdence Pokorné. Tato učitelka byla roku 1948 vyhoštěna ze země a své útočiště našla právě ve Spojeném království. I nadále však zůstala českou patriotkou a ke svým devadesátým narozeninám dostala od české vlády ocenění „živé svědomí národa“. Zemřela roku 2007 ve věku 102 let.

Oficiální webová stránka: www.brookwoodcemetery.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY