Budínský hrad - Maďarsko, Budapešť
Základní informace
Budínský hrad, maďarsky Budai Vár, nazývaný též Královský palác či Královský hrad, je rozsáhlý palácový komplex nad Dunajem v hlavním městě Maďarska.
Jeden z hlavních turistických magnetů Budapešti se rozkládá na jižním cípu necelých 50 metrů vysokého kopce Várhegy, tedy Hradní vrch. Škála architektonických slohů od středověku přes baroko až po historismus 19. století odráží bohaté dějiny a vzestupy i pády celé země. Není proto divu, že Budínský hrad byl zapsán roku 1987 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Dle písemných záznamů si toto místo zvolil za své sídlo v letech 1247 až 1265 uherský král Béla IV. Z jeho domova se však nedochovaly žádné archeologické důkazy. Ty nejstarší pochází až z následujícího století, kdy tu slovanský vévoda Štefan založil svůj hrad. O jeho rozkvět se v 15. století zasloužil Zikmund Lucemburský, za jehož panování tady vznikl největší sál v tehdejší Evropě, zvaný Síň rytířů.
Postupem času se z Budínského hradu stal jeden z největších gotických paláců na světě, ale čekaly jej další přestavby. Matyáš Korvín mu dal částečně renesanční podobu, ale po bitvě u Moháče roku 1526 jej Osmané nechali zpustnout, až z něj zbyly jen ruiny. Hrad poté čekalo ještě několik důkladných přestaveb a rekonstrukcí. Zatím poslední proběhla roku 2006.
V současné době našly v tomto hradním komplexu o rozloze 5 km² své sídlo mnohé instituce. K těm nejvýznamnějším patří Maďarská národní galerie, uchovávající maďarské obrazy a sochy, či Historické muzeum Budapešti, mapující vývoj města od jeho počátku po nástup komunismu. Najít tu lze i Národní knihovnu. Za prohlídku stojí i nádvoří a zahrady v mezihradí.
Rada: Nejlepší způsob, jak se na Budínský hrad dostat, je lanovkou z náměstí Clark Adám tér. Je dlouhá jen 95 metrů, ale její sklon převyšuje 40 stupňů.