PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Burgos - Španělsko

Základní informace

Burgos je živé město v údolí řeky Arlanzón na severu Španělska.

Spanelsko Burgos, Cathedral in Castilla Leon Spanelsko Burgos, Arch of Santa Maria Spanelsko Burgos, Cathedral Santa Maria de Burgos

Roku 884 založil Diego Porcel na příkaz krále Alfonsa III. pevnost. Kolem ní začalo vznikat město, které nabylo takového významu, že se v roce 1073 stalo hlavním městem Kastilie a Leónu. Toto privilegium mu zůstalo až do konce 15. století, kdy se sídlo krále přesunulo do Valladolidu. I tak Burgos nadále těžil ze své výhodné pozice na poutní cestě do Santiaga de Compostela a množství zisku přicházelo i díky obchodu s vlnou, takže tu v 15. a 16. století vyrostlo mnoho architektonických skvostů. Jedním z nich je např. palác Casa del Cordón, v němž dnes sídlí banka. Právě tady přijali katoličtí panovníci roku 1497 Kryštofa Kolumba po jeho návratu z druhé výpravy do Ameriky a v roce 1508 zde zemřel král Filip I.

Nepřehlédnutelnou dominantou města je katedrála, kterou na rozkaz krále Ferdinanda svatého založil roku 1221 biskup Mauricio. Přestože vysvěcená byla již po devětatřiceti letech, její stavba probíhala po dobu tří století. Třetí největší katedrála ve Španělsku je postavena na půdorysu latinského kříže o délce 84 metrů a šířce 59 metrů. Interiér sestává ze tří lodí, lemovaných kaplemi. Zaujme v něm především renesanční Zlaté schodiště, které roku 1523 postavil Diego de Siloé, a ústřední kupole s hvězdicovitou klenbou, zdobená postavami proroků a světců. Právě pod ní našel místo svého posledního odpočinku statečný místní hrdina Cid. Ten představuje symbol křesťanského bojovníka proti Maurům a svou nesmrtelnost získal díky básni z roku 1180 El Cantar del mio Cid. Jeho socha zdobí most Puente de San Pablo.

Další místní most Santa María vede k mariánskému oblouku Arco de Santa María. Tato původně gotická brána, přestavěná v renesančním stylu na počet krále Karla V., stojí na místě dřívější pevnosti a tvoří vstup do staré části města. Ozdobena je množstvím věžiček a sochami kastilských a burgundských osobností.

Oficiální webová stránka: www.aytoburgos.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY