PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Burgtheater - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Burgtheater, česky nazývaný Dvorní divadlo, je jedna z nejstarších a nejvýznamnějších německy hovořících scén na světě, která se nachází ve Vídni na vnitřním městském okruhu Ringstrasse.

Burgtheater, Vídeň, Rakousko Burgtheater, Vídeň, Rakousko Rakousko Wien, Burgtheater

U zrození rakouského národního divadla stojí císařovna Marie Terezie. Ta zatoužila mít divadelní scénu v blízkosti svého sídla, a tak k tomuto účelu poskytla roku 1741 prázdnou míčovnu. Její syn Josef II. pak divadlu udělil status Německého národního divadla. Tento název však vydržel jen do roku 1794, kdy se scéna přejmenovala na C. a K. Dvorní divadlo při Hradě.

Dnešní budova byla slavnostně otevřena 14. října 1888. Po čtrnácti letech vznikla monumentální stavba dle plánů architektů Carla von Hasenauera a Gotfrieda Sempera. Výsledkem však byla velmi špatná akustika v hlavním sále, takže už o deset let později muselo dojít k další přestavbě.

Obdivovat tak lze majestátní budovu s fasádou zdobenou bustami velkých umělců. V interiéru zaujmou už ve vstupní hale fresky, vytvořené bratry Gustavem a Ernstem Klimtem. Naprostou technickou novinkou bylo elektrické osvětlení divadla, neboť se jednalo o první stavbu s tímto systémem ve Vídni. V interiéru ve stylu francouzského baroka dodnes uchvátí pozornost slavnostní schodiště, 60 metrů dlouhé foyer, zdobené portréty slavných herců a hereček, či hlediště v císařských barvách pro 1500 diváků.

Svůj dnešní název divadlo získalo roku 1919. Jeho podoba se ale ještě změnila. Na konci druhé světové války bylo totiž poničeno náletem spojeneckých vojsk a o měsíc později tu vypukl ničivý požár. Rekonstrukce probíhala až do roku 1955.

Repertoár divadla vždy odrážel realitu doby. Proběhly zde premiéry tří Mozartových oper, Beethovenovy 1. symfonie, ale během nacistické vlády se tu hrály ideově poplatné hry. Naopak ve druhé polovině 20. století tady byly zinscenovány hry českých dramatiků Václava Havla a Pavla Kohouta. V angažmá tu byl i český herec Pavel Landovský.

Oficiální webová stránka: https://www.burgtheater.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY