PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Cappelle Medicee - Itálie, Florencie

Základní informace

Cappelle Medicee je kaple šlechtického rodu Medici, která je součástí kostela San Lorenzo v italské Florencii. V kapli se nachází náhrobky členů rodu Medici včetně medicejských velkovévodů.

Rod Medicejských byl významný italský měšťanský rod, který se ve 13. století stal jedním z nejmocnějších a nejbohatších ve Florencii, kde vládl až do poloviny 18. století. Jeho slávu a význam mělo zdůrazňovat i místo, kde budou uloženy ostatky jednotlivých členů této rodiny po smrti.

Hned za vchodem se nachází krypta s nízkou klenbou. Pohřbeno tu je 49 méně významných příslušníků rodu, které sem ne příliš důstojně odsunul na konci 18. století Ferdinand III.

Roku 1604 pověřil Cosimo I. Mattea Nigettiho výstavbou mauzolea pro své předky i pro sebe samotného. Jednalo se o nejdražší stavební projekt, který kdy Medici platili. Ponurý prostor osmiboké kaple Cappella dei Principi, tedy kaple vévodů, je přeplněn pásy různobarevného mramoru s množstvím drahokamů, perleti i korálů. Strop měl být dle původních plánů obložen lepis lazuli, ale roku 1826 jej pokryly fresky Pietra Benvenutiho. Vidět tu lze i znaky 16 měst, které rodina Medici ovládala. Podél stěn se nachází náhrobky 6 velkovévodů. Prostoru dominují dvě sochy z pozlaceného bronzu od Fernanda Tacca, zpodobňující Ferdinanda I. a Cosima II. I přes obrovské náklady nebyla tato kaple nikdy dokončena – např. většina výklenků nad sarkofágy zůstala prázdná.

Další část, zvaná Nová sakristie, je dílem Michelangela Buonarrotiho, který je nejenom autorem návrhu, ale vytesal i veškerou sochařskou výzdobu. Roku 1520 si ji objednal Giulio Medici a dokončena byla během 13 let. Na centrálním čtvercovém půdoryse, završeném kupolí, se renesanční génius snažil zachytit protiklad věčného a konečného. Vidět to lze i na třech náhrobcích. Lorenzo Medici je tu vyobrazen jako muž ducha a pod ní leží personalizované postavy svítání a soumraku, zatímco Giuliana, muže činu, zdobí sochy dne a noci. Madona s dítětem, po jejíchž stranách stojí svatý Kosmas a Damián, je vůbec posledním Michelangelovým sochařským dílem.

Oficiální webová stránka: www.cappellemedicee.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY