PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Carrowmore - Irsko

Základní informace

Carrowmore (někdy označované jako Carrowmore Megalithic Cemetery) je největší a nejstarší megalitické pohřebiště v Irsku. Nachází se 3 km jihozápadně od města Sligo ve stejnojmenném hrabství.

Carrowmore, Irsko

Název Carrowmore v překladu znamená „velká čtvrť“. Carrowmore je zhruba o 700 let starší než slavné Newgrange (odhaduje se, že první hrobky zde stály již kolem r. 3700 př. n. l.) a stejně staré nebo i starší než egyptské pyramidy. Archeologové odhadují, že se zde nalézá více než 60 hrobek, z nichž zhruba 30 si lze prohlédnout. Komplex Carrowmore se rozkládá na ploše téměř 1 km2.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Téměř všechny hrobky jsou postaveny na jednoduchém vzoru – ve středu je umístěn dolmen, kolem kterého jsou v kruhu o průměru až 15 metrů rozestavěny menhiry. Většina dolmenů je seskupena ve zhruba oválném tvaru kolem velké centrální mohyly zvané Listoghil (označované jako Carrowmore 51). Tuto mohylu tvoří neporušený kamenný kruh a patří k nejzachovalejším dolmenům. Mohyla byla postavena kolem r. 3500 př. n. l. Měří v průměru 34 m a má velkou obdélníkovou komoru, ve které se nachází hrobka. Archeologické výkopy nenašly žádný důkaz, že by do komory vedla chodba, proto se předpokládá, že původně byla hrobka volně přístupná a až později byla pokryta mohylou. Dnes do centrální části hrobky vede chodba vybudovaná při rekonstrukci.

V blízkosti parkoviště se nachází návštěvnické centrum, ve kterém se nachází výstava věnovaná této megalitické památce, kde lze spatřit předměty nalezené v hrobkách. V návštěvnickém centrum jsou k dispozici prospekty s mapkou v různých jazycích, mj. i v češtině.

Zdroj:
http://www.discoverireland.ie/…e/1/2687/346
https://en.wikipedia.org/wiki/Carrowmore
http://www.carrowkeel.com/…/carrowmore/

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY