PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Castel Sant´Angelo - Itálie, Řím

Základní informace

Castel Sant´Angelo (Andělský hrad) je opevněný hrad na břehu řeky Tibery, který v minulosti sloužil jako útočiště papežů. Hrad byl postavený na místě mauzolea císaře Hadriána. Od r. 1281 je hrad spojen zastřešenou chodbou s Vatikánem. Hrad dnes slouží jako vojenské a umělecké muzeum.

Castel Sant Angelo, Řím, Itálie

Andělský hrad si nechal postavit v letech 130 až 139 císař Hadrián jako mauzoleum pro sebe i své nástupce. Naposledy tu byl pochovaný císař Caracalla roku 217. Základem obrovské budovy je patnáct metrů vysoký čtyřhranný podstavec o délce zhruba 84 metrů. Na něm stojí kruhová věž o průměru 64 metrů a výšce 21 metrů. Původně byla celá stavba obložená mramorem a zdobená sloupořadím se sochami. Do náspu na klenbě byly zasazeny cypřiše a vrchol mauzolea zdobilo čtyřspřeží řízené bohyní vítězství. Když se ve 3. století stavěly tzv. Aureliánské hradby, mauzoleum se stalo součástí opevnění města.

Císař Hadrián nechal vystavět i most přes řeku Tiberu, který pojmenoval dle svého rodného jména Pons Aelius. Dnes se nazývá Ponte Sant´Angelo a v letech 1669 až 1671 na něj Bernini a jeho žáci doplnili šest párů soch andělů, kteří nesou symboly Kristova umučení.

Svůj dnešní název získala stavba v roce 590. Papež Řehoř měl totiž během procesí za odvrácení moru vidění, v němž spatřil archanděla Gabriela, jak sestupuje z pevnosti a zasunuje meč do pochvy (což bylo vysvětleno jako jeho slib, že prosby vyplní). Proto nechal papež na střechu Andělského hradu dát kamennou plastiku tohoto archanděla. Její dnešní podoba je však pozdější – spatřit tu můžete bronzovou sochu z dílny Berniniho.

Nová funkce Andělskému hradu připadla ve 13. století, kdy se po stavbě hradeb kolem Vatikánu změnil na pevnost, v níž hledali své útočiště papeži – v roce 1277 nechal dokonce papež Mikuláš II. postavit krytou chodbu, která umožňovala bezpečné spojení s papežskými palácem.

Během staletí prošel Andělský hrad mnoha dalšími úpravami a rekonstrukcemi – sloužil jako vězení, v letech 1870 až 1901 tu byla kasárna, ale od roku 1933 zde našlo své místo muzeum. V rámci jeho prohlídky je možné projít cely, bohatě zdobené pokoje papežů, ale i místnost, kde byly uloženy urny s popelem římských císařů.

Oficiální webová stránka: castelsantangelo.beniculturali.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY