PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Castell de Montjuïc - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Castell de Montjuïc je obrovský hrad z 18. století, který stojí na vrcholu barcelonského kopce Montjuïc s vyhlídkou na přístav.

Španělsko, Barcelona, Castell de Montjuic Španělsko, Barcelona, Castell de Montjuic

Skvělý orientační bod s možností kontroly celého okolí využívali už Římané, kteří si tu postavili strážní věž. Základy dnešního hradu však začaly růst až v roce 1640. Tehdejší pevnost, která měla původně chránit město před útoky z moře, byla postavena z kamenů a hlíny za neuvěřitelných 30 dnů. Svoji kvalitu dokázala už o rok později, kdy obstála při obléhání. Roku 1694 zesílila pevnost novými baštami a cimbuřím a z části se stal obytný hrad. I přesto ji roku 1705 zničil Filip V. Na troskách starého hradu pak o necelé půl století později postavil vojenský inženýr Juan Martin Cerméño pro Bourbony novou pevnost ve tvaru hvězdy, jež odpovídá dnešní podobě Castell de Montjuïc.

I když sem na konci 18. století přibylo 120 kanonů, přeměnila se stavba brzy na vězení. 13. října 1909 tu byl také popraven španělský pedagogický reformátor Francesc Ferrer i Guàrdia, obviněný z přípravy svržení krále Alfonse XIII. O deset let později zde bylo vězněno více než 3000 dělníků, kteří se zúčastnili velké stávky, která paralyzovala španělské veřejné služby. Během španělské občanské války tady byli intervenováni především političtí vězni a od roku 1936 do 1939 zde bylo popraveno 173 osob. Dne 15. října 1940 tu také zemřel katalánský vůdce Lluís Companys.

V roce 1960 připadla pevnost městu a o tři roky později tu generál Franco slavnostně otevřel muzeum zbraní. To bylo zrušeno na počátku 21. století. Dnes Castell de Montjuïc poskytuje své prostory pro stálé i přechodné expozice, umělecké výstavy a koná se tu i množství kulturních akcí. K pevnosti, tyčící se ve výšce 173 metrů nad přístavem, vede kabinová lanovka. Cesta od stanice metra Avinguda del Paral·lel trvá 25 minut.

Rada: I když nechcete platit vstupné do interiéru hradu, stojí za to se k němu vydat. Výhled na město, přístav i moře je odtud opravdu nádherný.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY