PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Cathédrale Notre-Dame Amiens - Francie, Amiens

Základní informace

Katedrála Notre-Dame ve městě Amiens je největší gotickou stavbou ve Francii a jednou z nejúchvatnějších evropských katedrál. Stavba ohromuje svými majestátními rozměry a neobyčejnou jednolitostí slohu,je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Francie Amiens,  Amiens Cathedral Francie Amiens, Notre-Dame of Amiens Cathedral

Stavba katedrály započala roku 1220 za vlády krále Filipa Augusta. Katedrála měla uchovávat vzácnou křesťanskou relikvii – lebku svatého Jana Křtitele. Tu můžete ve svatostánku dodnes spatřit, zavítáte-li do Amiens v období od Velikonoc do října. Je uložena ve zlaté schránce na severní vnější zdi ambitu. Podle návrhu architekta Roberta Luzaruche byla většina stavby dokončena již v 70. letech 13. století, později probíhaly ještě menší stavební úpravy.

Pro návštěvu katedrály si můžete zapůjčit audioprůvodce, který vás provede jejím interiérem. Oproti zevnějšku vás zřejmě překvapí všudypřítomné vertikální linie, jednoduchost a pouze minimální výzdoba. Obrovská chrámová loď je dlouhá 145 metrů a je osvětlena díky velkým oknům, včetně rozetového okna na západním průčelí. Na podlaze lodi se táhne 234 metrů dlouhý černo-bílý labyrint, kterým poutníci dříve procházeli po kolenou. Jedním z nejznámějších symbolů chrámu je socha Plačícího anděla ze 17. století v ambitu za barokním oltářem. Chórové lavice jsou vyzdobeny řezbářskými pracemi s výjevy ze Starého zákona, života Panny Marie i každodenního života, které zhotovili místní umělci v 16. století. Budete-li mít dostatek energie, můžete vystoupat také na věže katedrály a užít si z nich působivý výhled do okolí.

Až opět vyjdete před katedrálu, všimněte si především tří velkých portálů na západním průčelí, které jsou vskutku mistrovskými kamenosochařskými díly. Po levé straně uvidíte sochu svatého Firmina, který ve 4. století přinesl do Pikardie křesťanství. Pokud do Amiens dorazíte v období od poloviny června do poloviny září nebo v prosinci, můžete si užít večerní světelnou show, díky níž se vám bude hlavní průčelí amienské katedrály zdát ještě o něco impozantnější.

Oficiální webová stránka: www.cathedrale-amiens.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY