PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Cathédrale Notre-Dame Chartres - Francie, Chartres

Základní informace

Katedrála Notre-Dame je jedna z největších gotických katedrál na světě, nacházející se ve městě Chartres necelých 90 kilometrů jihozápadně od Paříže.

katedrála, Chartres, Francie katedrála, Chartres, Francie Francie Chartres Cathedral

Na místě dnešní katedrály si postavili podzemní svatyni už Keltové. První křesťanský kostelík tu pak vyrostl ve 4. století, a to v římské osadě Carnotum. V 2. polovině 9. století věnoval římský císař Karel II. Holý Chartres vzácnou relikvii: závoj Panny Marie. To učinilo z města poutní místo, a díky tomu tu roku 1020 začala pro uchování vzácného pokladu vznikat románská bazilika. Když ji v roce 1194 zničil požár, obyvatelé ihned zařídili výstavbu nového kostela, který byl dokončen za neuvěřitelných 30 let. Z původní baziliky zůstalo zachované průčelí a 105 metrů vysoká věž Clocher Vieux (tedy Stará zvonice), která je nejvyšší existující románskou kostelní věží na světě. Její protějšek pochází až z 16. století, neboť původní věž byla zničena bleskem. Dostala podobu módní plaménkové gotiky a na její vrchol můžete vystoupit po 378 schodech.

Většina z této „kamenné bible“, jak bývá katedrála přezdívána, vznikla v gotickém stylu. Obdivovat tu lze úžasné plastiky na hlavním portálu, znázorňující postavy a příběhy ze Starého zákona, či sochařskou výzdobu na jižním portiku, která zpodobňuje učení Nového zákona.

Interiéru dominuje prostorná hlavní gotická loď o výšce 37 metrů, pod níž se nachází krypta z 11. století, která je největší ve Francii. Přehlédnout byste neměli ani sochu Panny Marie z hruškového dřeva ze 16. století, jež je kopií originálu o tři staletí staršího, či pokladnici za chórem v kapli svatého Pia.

Největší chloubu katedrály však představují barevné vitráže. Díky tomu, že v době válek byly rozebrány a bezpečně uschovány, můžeme dnes obdivovat jejich originály z 12. a 13. století. Na 176 oknech o ploše více než 2 600 m² lze vidět biblické výjevy i obrazy z každodenního života.

Rada: Zkuste se soustředit na příběhy vylíčené v jednotlivých oknech. „Čtou se“ zleva doprava a zezdola nahoru.

Oficiální webová stránka: www.cathedrale-chartres.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
prohlídka s místním průvodcem v AJ 10Eur/osoba

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY