PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Cerne Abbas - Anglie

Základní informace

Cerne Abbas je malá vesnička v hrabství Dorset v jižní Anglii.

Cerne Abbas, v níž dnes žije necelá tisícovka obyvatel, začala vznikat kolem benediktinského opatství. To zde vyrostlo roku 987 a po více než pět set let vládlo celému širokému okolí. Jeho sláva skončila v roce 1539 za vlády Jindřich VIII. Skoro celé opatství bylo zničeno a zachovalo se jen několik staveb. K nim patří např. kostelík Panny Marie ze 13. století, jenž však byl několikrát později přestavován, či Studna svatého Augustina, které dle pověsti požehnal sám světec.

Cerne Abbas se po rušení klášterů proměnilo v malé trhové městečko, jehož bohatství z velké části pramenilo z pivovarnictví. Výborné pivo, připravované z kvalitní podzemní vody, se prodávalo do Londýna a vyváželo i za moře. V čase největšího rozvoje tu žilo patnáct set obyvatel a stávalo čtrnáct hospod. Přítomnost vody umožnila i rozvoj průmyslu; doložená tu je výroba klobouků a rukavic, zpracování hedvábí a opracovávání kovů. V 19. století se však začala vesnice vylidňovat a počet jejích obyvatel se snížil skoro na polovinu.

Přestože Cerne Abbas je malebné místo, turisté sem přijíždějí za jediným cílem; a tím je Cerne Abbas Giant na kopci zvaném Giant Hill. Jedná se o největší figuru na křídovém kopci ve Spojeném království – dosahuje výšky 55 metrů a šířky 51 metrů. Má podobu velkého nahého muže se zdůrazněným pohlavním orgánem (často bývá zmiňován jako „nejpopulárnější britský falus“). Dlouho byl považován za symbol plodnosti z doby železné. Problém ovšem je, že na rozdíl od jiných podobných výtvorů v anglické krajině o něm do 18. století neexistují žádné záznamy, a proto mnoho vědců datuje jeho vznik až do této doby. Výzkumy navíc ukázaly, že jeho velké mužství vzniklo až později sloučením kruhu břicha a pohlavního orgánu. Prokázána byla i skutečnost, že dříve měl přes levou ruku přehozený plášť či zvířecí kůži.

Rada: Na místo s nejlepším výhledem na Cerne Abbas Giant, nazývaným občas jen The Giant, se dostanete z centra Cerne Abbas po značené stezce dlouhé necelého půl kilometru.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY